Vybrat si knihu, lehnout si do postele a poslouchat, jak maminka nebo tatínek z ní předčítají. Takové bylo mé dětství a dětství mnoha lidí. Dnes se tento rituál však tak trochu vytratil. Spousta dětí usíná v naprostém tichu, sleduje televizi, hraje si na tabletu a podobně. Knihy pomáhají rozvíjet dítě a to v jakémkoliv věku. Může to být klasické leporelo nebo pohádka či román.

Nikdy není brzy

Nemůžeme v podstatě říci, kdy je moc brzo na čtení, protože tomu tak není. Odborníci doporučují již od prvních dní miminka říkat mu různé říkanky, rýmovačky, básničky, zkrátka vše, co je rytmické, klade důraz na opakování a je také melodické. Pomáhá to rozvíjet smysl a cit pro jazyk, upevňuje to pouto s maminkou a umí to velmi dobře uspat. Ostatně už z bříška je miminko zvyklé především na maminčin nebo tatínkův hlas, proto je dobré v tomto procesu pokračovat. Snažte se, aby váš hlas byl melodický a příjemný.

Nastavení rituálů

S miminky i většími dětmi si jistě tvoříte nějaké své rituály, které poté dodržujete. Jeden z rituálů může být také právě večerní čtení před spaním. Jedna pohádka, kapitola z příběhu a podobně, to všechno můžete pro své dítě udělat. Můžete vyzkoušet také domácí knihy, které vyrobíte vy sami. V nich mohou figurovat příběhy přímo o nich, mamince, tatínkovi, babičce, sestře, bratrovi a podobně. Stačí jednoduchý a reálný příběh, který děti velmi nadchne a pomůže jim v rozvíjení jejich představivosti.

Pohádky si můžete pro děti vymýšlet, nemusíte se držet jen klasického čtení, děti prostě rády před spaním něco poslouchají. Pohádka nebo příběh by hlavně měl děti bavit. Podporujte ve svých dětech představivost, posilujte společné pouto a rozvíjejte jejich vývoj. Dvacet minut denně večer co večer udělá opravdu hodně.