Nepříjemný kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacích cest. Setkáváme se s ním zejména na podzim a v zimě, neboť dochází k velkým výkyvům teplot, které většina z nás dobře nesnáší.

Co je to kašel?
Kašel je přirozeným obranným mechanismem lidského organismu, který udržuje průchodnost dýchacích cest. Je tedy příznakem, který nám „pomáhá“ bojovat s infekcí ve smyslu odstranění nežádoucích škodlivých látek z dýchacích cest. Infekce horních cest dýchacích bývají provázeny také otokem, překrvením či bolestí (příznaky probíhajícího zánětu).

Jak se účinně zbavit kašle?
Pro správnou léčbu kašle je třeba určit jeho typ a podle toho zvolit lék. Rozlišujeme dva základní typy kašle – suchý (neproduktivní) a vlhký (produktivní). V počátcích nachlazení či infekce v dýchacích cestách Vás nejspíše potrápí suchý kašel, který je většinou dráždivý a přichází v záchvatech. Suchý kašel se tiší pomocí léků ze skupiny antitusik, která snižují dráždivost centra pro kašel. Při suchém kašli je potřeba zajistit dostatek tekutin a zvlhčený vzduch, protože suchý vzduch pacienta ke kašli dráždí ještě více.

Po několika dnech suchý kašel přechází v kašel vlhký. Pro léčbu vlhkého kašle se užívají tzv.  mukolytika. Podporují vykašlávání hlenu a odstraňují jej z dýchacích cest. Některá mukolytika jako např. léčivá látka acetylcystein působí i protizánětlivě. Acetylcystein patří mezi často používané dlouhodobě oblíbené látky doporučované lékaři a lékárníky. Acetylcystein obsahují například šumivé tablety Fluimucil 600 s příjemnou citrónovou chutí.

Co je nejdůležitější? Účinná prevence
Celková imunita organismu je základem odolnosti vůči infekcím. Proto si pravidelně dopřejte dostatek vitamínů, nejlépe prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny. Významnou roli hraje také pravidelný pitný režim a otužování. V chřipkových obdobích se snažte také vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí, například nákupním centrům a prostředkům městské hromadné dopravy. Vyvarujete se tak nejpravděpodobnější místům, kde je možné se setkat s viry a infekcemi.

Sdílejte
Předchozí článekSněhulák
Další článekDopis mé lásce