Vánoční čas máme obvykle spojený s hezky upraveným domovem a pokud možno pohodovou atmosférou bez stresu. Aby Vánoce takové opravdu byly, je nutné pro to i něco málo udělat. Všimněte si, že stačí, abyste ozdobili vánoční dekorací stromek na zahradě a hned je nálada o poznání veselejší. A tak tomu má být. Naštěstí jsou v současné době běžně k dostání nejrůznější vánoční ozdoby a venkovní vánoční osvětlení, jimiž je možné si domácnost a její bezprostřední okolí hezky vyzdobit. Pojďme se společně podívat, co trh aktuálně nabízí.

LED osvětlení je stále oblíbenější

Mezi nejoblíbenější vánoční dekorace v dnešní době patří bezesporu ty s LED diodami. Je to jednoduché – nejsou totiž tak energeticky náročné jako běžné žárovky. A vzhledem k tomu, že se jimi svítí většinou více jako měsíc po dobu trvání adventu, nemusí se pak člověk obávat účtu za elektřinu.

LED osvětlení má totiž až o 90 % nižší spotřebu elektrické energie oproti žárovkám s wolframovým vláknem. Nabídka LED vánočních světel je opravdu bohatá – vybírat můžete mezi

  • světelnými kabely
  • řetězy
  • projektory
  • rampouchy.

A to hned v několika barevných provedení. Je libo světelný řetěz v modré či zelené barvě, nebo by se vám více líbil kabel v barvě růžové? Pro ty, kteří dávají přednost bílé, jsou k dispozici dekorace v odstínu teplé i chladné. Nevíte-li, kterému z nich dát přednost, pak teplou bílou barvu vybírejte spíše pro intimnější osvětlení. Chladná bílá je zase zářivější.

Která světelná dekorace je nejlepší?

Těžko říci, ale určitě taková, jež vám zútulní váš domov a vy se v něm budete báječně vánočně cítit. Chcete-li si vyzdobit dům, vybírejte světelnou dekoraci v podobě řetězů i kabelů. Obojí se poměrně dobře na střechu domu instaluje za pomoci háčků či svorek, které si můžete pořídit v některém z hobby marketů. Raději si je nakupte dopředu, abyste pak v den D, kdy budete vánoční dekoraci instalovat, měli všechno přichystané po ruce. Není nic příjemného zanechat rozdělané práce a jet do obchodu na poslední chvíli shánět nezbytné věci k instalaci. Světelný kabel lze snadno umístit také na zábradlí balkonu, kdy ho jen okolo něho omotáte. Anebo ho můžete připevnit na vánoční dekoraci v truhlíku, okolo rámu okna či podél okapu na střeše.

Když je nedostupný zdroj elektrické energie

Na zahradách většinou přívod elektřiny nebývá hned po ruce. V takovém případě si vypomůžete světelnou dekorací na solární napájení, chcete-li mít i zahradu hezky vánočně připravenou. Takto snadno ozdobíte živý stromek nebo pergolu. V současné době je i tento druh vánočních dekorací na výběr hned v několika barevných variantách.

Jak se rozlišují světelné dekorace pro použití doma a venku?

I když se na první pohled zdá, že se jedná o jednu a totéž sváteční dekoraci, kterou můžete vyzdobit na Vánoce vnitřek svého domova a zároveň i zahradu venku, opak je pravdou. Při nákupu světelné dekorace je nutné se řídit stupněm krytí. To pro domácí použití má označení IP 20. Pro exteriér však musíte koupit světelnou dekoraci s krytím minimálně IP 44 nebo IP 65, které odolává mechanickému působení i vodě. Pokud byste totiž použili dekoraci pro vnitřní použití venku, koledujete si o možné problémy v podobě zkratu, po němž by mohl následovat i požár. A o to určitě nestojíte.