Vybrat svému dítěti jméno je zavazující. Toto jméno bude děti provázet celým životem, bude jej ovlivňovat. Rodiče mají právo vybírat pro děti takové jméno, které se jim líbí, které někde slyšeli nebo po kterém touží. Probíráte se s partnerem jednotlivými jmény, kombinujete, aby se hodilo k příjmení, aby nebylo nijak dlouhé, aby se vám líbilo. Je to určitě velká zodpovědnost a každý rodič se jí chopí po svém.

Nesahají jen po českých a klasických jménech, ale také po těch neobvyklých. Jména, která před pár lety zněla exoticky, dnes běžně slyšíte na pískovištích, v tramvajích i jinde. Jaké jména znějí Českou republikou?

Česká jména vedou

Stále však ještě vedou česká jména. Pořád je víc a víc rodičů, které se sice přiklání k cizím a exoticky znějícím jménům, ale jména jako Jan, Jakub a Tomáš se stále drží. Zdárně jej doplňují jména jako Tadeáš, Tobiáš nebo Filip. Z holčičích jmen se na předních příčkách drží Tereza, Anna, Eliška. Sekundují jim Veronika, Natálie či Adéla.

Touha po odlišení

Někteří odborníci poukazují na to, že rodiče dávají exotická a neobvyklá jména svým dětem ve snaze připravit jim neobvyklý start do života. Zvolí-li rodiče netradiční jméno, mají pocit, že si dítěte každý všimne, že bude vyčnívat z davu. A jestliže si jej lidé zapamatují, pak to pro mnohé rodiče je dobře. Děti se tak, podle nic, ve světě neztratí, proklestí si svou cestičku.

Neobvyklá dětská jména

Mezi malými chlapci se tak například objevuje Dexter, Jakomo, Emporio King, Akobakr, Ibrahim, Mattero, Fernando, Noel, Theo, Chavier, Quentin, Tymon, Giovanni, Diviš, Attila, Taiga Rya a mnoho dalších. Mezi dívčí neobvykle jména se řadí Nairi, Keitlin, Análie, Gaia, Laila, Scarlett, Fatima, Khalisa, Rihana, Leticie, Klotylda, Aurelie, Salome a další a další.