Sex a těhotenství je stále ještě pro mnohé ženy tabu. Existují zažité pověry, které říkají, že sex je během těhotenství zakázán. Jak tomu je ve skutečnosti? Je to tak a celých devět měsíců musíte „abstinovat“? Nebo jde o pověru? Sex v jiném stavu není ve většině případů nebezpečný a dá se zcela běžně provozovat.

Sex a těhotenství

Pokud se těhotenství vyvíjí normálně, nic vám nebrání v sexu a to tak často, jak jen vy sami chcete. Během druhého trimestru vzrůstá přítok krve do pohlavních orgánů a spolu s ňadry se stávají citlivějšími. Ve třetím trimestru je zase bříško větší, objevuje se únava, bolest zad a další symptomy, takže to nejspíš nějakou sexuální aktivitu utlumuje. U každé ženy je to samozřejmě různé, některá nemá problémy během celého těhotenství, jiná má zase chuť na sex jen v určitém období.

Kdy se sexu během těhotenství vyhnout

Ačkoliv jsme výše uvedli, že během těhotenství není problém se sexem, jsou určité případy, kdy se doporučuje určitá opatrnost nebo rovnou sexuální zdrženlivost. Jaké to jsou?

  • Problémy s poševním hrdlem: Jestliže se začne poševní hrdlo předčasně otvírat, sex může zvýšit riziko této infekce.
  • Vaginální krvácení: V případě, že se objevilo nevysvětlitelné krvácení, pak se sex rozhodně nedoporučuje.
  • Rizikové těhotenství: Rizikové těhotenství znamená, že na sebe musíte být opatrná a to platí i v sexuální oblasti.
  • Problémy s placentou: Jestliže placenta zakrývá děložní otvor, sex by mohl vést ke krvácení nebo předčasnému porodu.
  • Předčasný porod: Prostaglandiny, které obsahuje sperma, mohou vyvolat kontrakce, jestliže se u vás objeví riziko předčasného porodu, je lepší se poradit s lékařem

Další varianty

Jestliže na samotný sex nemáte náladu, pak existuje víc sexuálních praktik než jen pohlavní styk. Sdílejte své pocity a touhy s partnerem, určitě přijdete na možnosti, které budou vyhovovat vám oběma.