K dlouhodobým antikoncepcím patří známá pilulka, dále nitroděložní tělísko s hormonem, anebo bez hormonu a implantát, který však není v České republice dostupný. Nestačí vám pouze spočítat si ovulaci a mít sex pouze v neplodné dny nebo zkoušet přerušovaný sex? Podívejte se na nejznámější antikoncepční metody.

Pilulka

Klasická pilulka obsahuje hormony a měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. Během této metody antikoncepce otěhotní zhruba devadesát žen z jednoho tisíce. Hormony obsažené v této pilulce obsahují estrogen, menstruace je pravidelná, méně krvácivá a lékaři tuto antikoncepci volí především jako léčbu velmi bolestivé menstruace. Negativem je negativní dopad na játra. Proto se dnes mnoho žen této antikoncepce spíše vyhýbá. Riziko vzniku trombózy je zde malé, zato se po antikoncepci tloustne díky výkyvu hormonů.

Nitroděložní tělísko s hormonem

Nitroděložní tělísko s hormonem je tělísko ve tvaru písmene T, které je zhotovené z pružného plastu. Do dělohy jej zavádí lékař a působí svým stálým uvolňováním malé dávky progestinu do dělohy. Zahušťuje děložní hlen, takže spermie mají omezený pohyb a nemohou se dostat k vajíčku. Kromě toho ztenčuje děložní sliznici. Účinnost této antikoncepce je 99,8 procent. Proto si ji lékaři velmi pochvalují.

Tento druh antikoncepce však není vhodný pro každou ženu, poraďte se proto s vaším gynekologem. Ten poté případně tělísko doporučí a zavede vám jej hned v ordinaci do pochvy. Bezprostředně ihned po zavedení jste chráněná před otěhotněním po dobu tří až pěti let podle typu zavedení tělíska. Po vyjmutí tělíska však antikoncepční účinek rychle vymizí. Jste zase plodná.

Vyjmout tento druh antikoncepce však jde i dříve. Samotné tělísko nenarušuje pohlavní styk a případná silná menstruace nyní zeslábne, a dokonce může být méně bolestivá. Nitroděložní tělísko s hormonem lze užívat už při kojení, od šesti týdnů po porodu, v prvních šesti měsících však může docházet k nepravidelnému krvácení a špinění. Můžete pociťovat bolesti hlavy, být citlivé, dostat akné nebo křeče. Riziko infekce při zavádění a vyjmutí je velmi malé. Ovšem pozor – tato antikoncepce vás nechrání proti HIV a AIDS, případně proti jiným sexuálním infekcím.

Nitroděložní tělísko bez hormonu

Toto tělísko obsahuje měděný drátek a do dělohy jej rovněž zavádí lékař.

Antikoncepční implantát

Antikoncepční implantát je malá pružná tyčinka, kterou zavádí lékař pod kůži na paži.