Spousta rodičů ví, že malým dětem není dobré dávat kořeněná, slaná nebo velmi sladká jídla. Snažíte se jim vařit zdravě, aby byly spokojené. Během prvního roku děti okusí spoustu jídla a potravin. Musí si rozšiřovat obzory. Kterým potravinám se však vyhnout během prvního roku dětského života?

Pozor na některé potraviny

Děti se postupem času učí poznávat všechno okolo sebe. Nejinak je to také u jídla. Ne vše je však vhodné. Určité potraviny mohou vyvolat alergii či je děti nebudou dobře snášet. I když děti toho mají okusit co možná nejvíc, dejte pozor, co konzumují. Co tedy není vhodné pro děti během prvního roku?

Kravské mléko

V žádném případě nezaměňujte kravské mléko za mateřské nebo kojenecké. Jde o mléko příliš těžké a špatně stravitelné i pro dospělé, zvláště pro děti. Je možno jej konzumovat v jogurtu nebo v pečivu, což je pro dětské tělo snesitelnější.

Velké a tvrdé kousky ovoce a zeleniny

Myslíme tím například mrkev, kanadské borůvky, kuličky hroznů a podobně. Před konzumací dětem nakrájejte zeleninu a ovoce na menší kousky. Budou se dětem lépe konzumovat a nehrozí tak žádné nebezpečí.

Celé ořechy

Obecně jsou všechny druhy ořechů pro děti do čtyř let nebezpečné, protože hrozí, že se mohou udusit, jelikož je nerozkoušou. Můžete však zvolit alternativu v podobě oříškového másla, pomazánky a podobně. Ovšem pozor na alergie, máte-li v rodině alergika, raději se těmto pomazánkám vyhněte.

Tvrdé potraviny

Máme na mysli například tvrdé bonbony, žvýkací bonbony nebo samotné žvýkačky. Děti s jídlem v takové konzistenci ještě neumí úplně pracovat, což může způsobovat nepříjemné problémy. Žvýkačky děti navíc neumějí žvýkat a mnohdy je spolknou. Raději chvíli počkejte.