Dítě se učí už odmalička, prakticky každý kontakt s vnějším světem jej obohacuje a rozvíjí. K tomu je samozřejmě nutno rozvíjet jemnou i hrubou motoriku. Aby se dítě rozvíjelo, můžete mu pomoci. Stačí podávat dětem takové podněty, které jim v procvičování motoriky pomohou.

Správný rozvoj

Odborníci se shodují na tom, že nejlepší je dát dětem volnost. Jsou od přírody zvědavé a sedět celý den v postýlce nebo lehátku pro rozvoj není nic moc. Miminka si potřebují projít postupně všemi fázemi. Takové lezení například stimuluje jemnou motoriku, kdy dítě samo přirozeně poznává vše, co se mu staví do cesty. Jak podpořit rozvoj hrubé motoriky u dětí?

Chůze

Stimulace s pomocí chůze si užijí už batolata. Doma jednoduše vytvořte dětem tu správnou dráhu. Dbejte na to, aby cestička byla z různých materiálů. Ideální je dlažba, koberec, chlupatý koberec, plastové puzzle, parkety a další a další. Nutností je, aby dítko chodilo po této cestě bez bot a ponožek.

Hra s míčem

Přesněji řečeno kutálení. Tato na první pohled obyčejná činnost jej zaujme a nevědomky tak dítě bude podporovat vzpřímený sed. Navíc si tímto cvičením posiluje oči, soustředěnost. Možná to děti za chvíli přestane bavit, ale když si takto s míčem budete denně hrát pár minut, určitě to pomůže.

Házení míčkem

V hlavní roli opět míč, tentokrát o něco menší a nebudou jej děti kutálet, ale házet. To děti jistě zaujme, zvlášť když z toho vytvoříte soutěž. Kdo nejdál dohodí? Kdo se nejvíc rozmáchne? Kdo trefí odpadkový koš? Postupně zvyšujte vzdálenost a za tuto hru děti něčím odměňte.

Válení sudů

V trávě nebo na koberci, v tělocvičně na žíněnce a podobně. Sudy děti mohou válet prakticky kdekoliv, kde je to potřeba. Posilují se tím břišní a zádové svaly.