Prohlídka u stomatologa je důležitá již v raném věku. Naučit své děti pravidelné ústní hygieně není snadné. Stačí být jen trošku důslední a ono to půjde. K ústní hygieně patří také návštěva zubaře, která však pro děti není ničím příjemným. Jak tedy docílit toho, aby se děti nebály?

Sladké pochutiny kazí zuby

Děti odmalička konzumují sladké a kyselé potraviny, zakazovat jim to můžete, ale stejně se najde situace, kde cukr vyzkouší. Nemusíte děti chránit před sladkými potravinami, které mohou dětským zubům škodit. Klíčem je správná a pravidelná péče o zuby. Čeká-li vás první návštěva u zubaře, pak se na ni s dětmi dostatečně připravte.

I když si mnozí lidé myslí, že mléčný chrup vypadne a proto se o něj pečovat nemusí, není to pravda. S prvními prořezanými zoubky by dítě mělo absolvovat prohlídku u stomatologa. Je to zhruba mezi šestým až dvanáctým měsícem. Druhá návštěva je vhodná ve chvíli, kdy se prořeže první stolička a třetí, když je dočasný chrup celý, asi ve dvou až třech letech.

Návštěvu neodkládejte

S dětmi jděte k zubaři co nejdříve. Není dobré k zubaři chodit až ve chvíli, kdy děti bude trápit bolest zubů, protože to už bývá většinou pozdě. V této chvíli půjde pro děti o neznámé prostředí, kde je plno přístrojů a lidí, kteří jsou celí v bílém. První návštěva u zubaře, která neproběhne příjemně, může u dětí přerůst v celoživotní fobii.

Na návštěvu dítě připravte dopředu. Pokud děti vycítí, že je maminka nebo doprovod nervózní, začne se bát také. Neříkejte dětem klišé typu neboj, to nebude bolet. Když je to bolet bude, mohou vám přestat věřit. Dítě by mělo být dobře vyspané, najedené a v dobré náladě. Jděte například předtím do parku, v čekárně si hrajte a podobně.

Najděte toho správného zubního lékaře, který má dostatečnou trpělivost, děti na křesle povozí. I to eliminuje strach dětí ze zubařů.