Dnes se neustále omílá pitný režim, že je velmi důležitý a je nutno vypít minimálně litr a půl tekutin. A to ne ledajakých, ale ideální je neperlivá voda nebo různé neslazené čaje. Do pitného režimu se nepočítá pochopitelně alkohol, káva nebo polévka. Jak je to u dětí? I u nich samozřejmě musíte hlídat pitný režim.

Jak na pitný režim u dětí?

Pijte ve chvíli, kdy cítíte žízeň. Takhle to alespoň fungovalo kdysi. Ve školkách jsme měli k dispozici čaj u svačinky, oběda i odpolední svačinky. Čas od času nám paní učitelka řekla, že se máme jít napít. Moc se to neřešilo. Dnes je tomu jinak, u dětí se pitný režim hlídá. Voda tvoří v dětském těle mnohem větší podíl než u dospělých, proto jsou při možné dehydrataci víc ohrožené.

U každého je to jinak

Podobně jako u dospělých, i u dětí to nejde brát všeobecně. Některé děti aktivně sportují, jiné spíše sedí u knih a mají odpočinkový režim. Konzumace vody se liší ve chvíli, kdy jsou děti nemocní a vliv má také okolní teplota. Jak zjistit, že dítě pije dostatečné množství tekutin? Podle zbarvení moči. Pokud je moč tmavá, znamená to nedostatek tekutin.

Orientační množství tekutin

Roční dítě by mělo orientačně vypít asi 1 – 1,3 litru tekutin za den. Dvouleté dítě by tak mělo zvýšit příjem tekutin na přibližně 1,3 – 1,5 litrů za den. Děti ve věku tři až sedm let by měly pít zhruba 1,6 litrů tekutin za jeden den. Děti v rozmezí sedmi až deseti let pak 1,8 litrů za den.

Během léta děti mohou děti vypít větší množství tekutin. Neznamená to, že když vypijí orientační množství, že už dál nemají nárok napít se. Nejvhodnější je samozřejmě obyčejná voda. Naopak nevhodné jsou jakékoliv sycené a slazené nápoje, ale také džusy. Také minerální vody je dobré omezit na minimum.