Od narození děťátka už uběhlo pár týdnů, šestinedělí je za vámi, a vy už přemýšlíte, jak zase zapracovat na postavě, aby byla hezká jako dřív. Těhotenství se na ní podepsalo, a i když jste doufala, že budete ta výjimka, která potvrzuje pravidlo a z porodnice půjdete bez bříška, nestalo se tak. Co s tím?

Buďte trpělivá

Zní to jako klišé, ale je to tak. Těhotenství trvalo devět měsíců, takže nemůžete očekávat, že se vše vrátí do původního stavu přes noc. Navíc tělo každé ženy regeneruje po porodu jinak rychle. Počítat musíte i s tím, že už nebude úplně stejné jako před těhotenstvím. Někdy tak stačí ještě vydržet, s návratem k původní hmotnosti vám totiž může pomoci i kojení a celý ten kolotoč kolem děťátka.

Stravu upravit můžete

Nebo vlastně dokonce musíte. Teď je na vás závislý další malý človíček a chce maminku spokojenou. Pokud navíc kojíte, měla byste se stravovat tak, aby se tvořil dostatek mateřského mléka. I proto je třeba si dát na příliš brzké hubnutí po porodu pozor, o mléko byste také mohla přijít. A jak má jídelníček kojící maminky vypadat?

Zastoupeny by v něm měly být všechny makroživiny, tedy sacharidy, kvalitní bílkoviny, i zdravé tuky, dál také vláknina a čerstvé potraviny. Zapomenout nesmíme ani na dodržování pitného režimu. Že to ale není hubnoucí jídelníček? S tím počkejte až po skončení kojení, zkusit pak můžete i osvědčené diety založené na konzumaci minimálního množství sacharidů. Takovou dietu najdete například tady.

A co pohyb?

I ten je pro naše tělo zásadní, platí ale, že nic se nemá přehánět. Možná vaše tělo není ještě tak úplně fit, proto se poraďte se svým lékařem, zda už můžete začít cvičit. Jinak vsaďte na procházky s kočárkem. Když půjdete svižnou chůzí a procházka bude delší, děťátko ukolébáte ke spánku a vy spálíte nějaké ty kalorie.

Nezanedbávejte ani spánek

Určitě jste to už také slyšela. Maminka by měla využít každé chvíle, kdy spí její děťátko, a zdřímnout si také. Zejména, pokud v noci vstáváte na krmení. Spánek naše tělo potřebuje nejen k regeneraci, tak mu ho dopřejte.

Víte, že nedostatek spánku zvyšuje v těle hladinu hormonu hladu ghrelinu, a naopak snižuje hladinu hormonu sytosti leptinu? To vede k tomu, že pak sáhneme po nezdravém jídle a přejídáme se.