Toto nenápadné malé rčení má jistě co do sebe, protože pokud se jedná o zdraví, měli bychom si jej hýčkat. Máme jen jedno a v obchodních centrech ho bohužel nekoupíme. Můžeme se ale o své zdraví dobře starat, takže si na nás lecjaká nemoc pak netroufne. Začít můžeme třeba u obyčejné sauny, která je stále oblíbenější.

Sauna a její výhody

O saunách toho bylo napsáno již mnoho, ale je třeba si to také zopakovat. Sauna je velmi oblíbeným a vyhledávaným místem pro ty, kteří chtějí posílit svou obranyschopnost a zlepšit svou kondici či celkový zdravotní stav. Pravidelným saunováním se nám krásně zlepší pleť, což prospívá hlavně ženám. Kůže je hladší a vypnutější. Co se týká naší obranyschopnosti, je při pravidelné návštěvě sauny naše tělo na tom o poznání lépe a virová onemocnění, jako jsou chřipka, angína či jiné jsou pak na nás krátké. Ale sauna není jen o prevenci virového onemocnění. Pomáhá při revmatických potížích, zlepšuje krevní oběh a rozšiřuje póry, takže všechny škodlivé látky se dokonale vyplavují ven.

Ovšem musíme také konstatovat, že sauna je také dokonalým místem pro odpočinek po namáhavém dni nebo dokonce i týdnu. Vypětí, které jsme museli snášet, stres, který na nás číhá na každém kroku, nervozita a starosti jsou dnes na denním pořádku a je třeba si odpočinout, vypnout a zavřít oči…. Sauna je tedy i vhodná pro rozproudění energie a naopak i pro uklidnění naší mysli.

Chci saunu doma

Pokud jsme se rozhodli, že si pořídíme saunu, je to skvělá volba a to zejména pro ty, co saunu využívají pravidelně a musejí jezdit do nejbližšího wellness centra. Domácí sauna má tedy několik výhod, které bychom jen těžko hledali ve veřejných službách. Jde zejména o soukromí, které zde člověk má a někdo ho dokonce vyžaduje. Navíc si doma můžeme saunu dát kdykoliv se nám zlíbí, což považujeme za opravdu velkou výhodu. Je třeba mít ale na paměti, že saunu bychom samozřejmě měli mít postavenou blízko sprchového koutu nebo bazénku. Sauna funguje na principu velkého rozehřátí těla a náhlého prudkého ochlazení, což bez sprchy nejde.

Sauna svépomocí

Kdo je šikovný, může si saunu postavit i sám. Potřebuje k tomu jen kvalitní materiál, svůj projekt a trochu času pro realizaci. Sauna na zahradě našeho domu mnohdy vypadá spíše jako zahradní domek, který slouží spíše jako úschovna zahradního traktůrku. Jinak zase vypadá sauna u dřevěného srubu v zasněžené horské oblasti, která doslova zve k dokonalé relaxaci.

Každou saunu je ale nejdříve dobře postavit a to se vším všudy, abychom měli pak jen dokonalé chvíle odpočinku jen pro sebe. Správná izolace je důležitým faktorem, na který mnozí zapomínají. Nedostatečnou izolací tak můžeme vlastně sauně spíše uškodit. Výhřevnost pak trvá déle a naopak teplo z ní uniká. To nám způsobí spíše finanční ztrátu při vytápění. Izolace sauny se provádí pomocí minerální vaty, máme dnes i čedičovou, nebo – li kamennou, ale v poslední době se těší stále větší oblibě i izolace z PU panelů, které jsou určitou náhradou za polystyren, ovšem s hodně podobnými vlastnostmi. Jsou využívány i pro jiné účely, ale o jejich výborných tepelně izolačních vlastnostech není pochyb.

Sauna s odbornou firmou

Pokus se z jakéhokoliv důvodu rozhodneme pro odbornou firmu, nemusíme mít obavu z toho, že nebudeme spokojeni. Pracovníci takových firem mají mnohaleté zkušenosti, poradí i s výběrem vhodného materiálu a to nejen samotné sauny, ale i doplňků. Sauna musí prostě odpovídat našim představám. Jde o možná luxusnější vybavení našeho domu nebo bytu, ale je to investice, která se nám jistě vyplatí. Ve Finsku je sauna běžnou součástí každé domácnosti a i tady, ve střední Evropě si našla své příznivce. Ovšem není na překážku ani to, že máme pro saunu doma vyhrazen malý nebo naopak velký prostor nebo dokonce prostor, který není zrovna v pravidelném tvaru. I tohle jsou záležitosti, o které se nám profesionální pracovní týmy rádi postarají a navrhnou nám nejlepší možné řešení.

Nesníme také zapomenout na vytápění sauny, bez kterého by to vlastně všechno nemělo smysl. V dnešní době si můžeme vybrat například elektické vytápění, které přináší majitelům určitý druh komfortu, protože můžeme mít topení řízené třeba na dálku a prakticky se nemusíme o nic starat, neboť existují také termostaty, které nám nastaví požadovanou teplotu.

Ovšem ti, co dávají spíše přednost klasickému vytápění dřevem, mají stále možnost si na trhu vybrat kamna, která jsou určená přímo pro vytápění sauny. Ovlažit vzduch v sauně pak můžeme i poléváním kamenů, které jsou uloženy na kamnech. Použít můžeme i bylinné oleje, které jsou rovněž vhodné jako aroma.