Pokud jste v sobě objevili kreativního ducha a chcete spojit příjemné s užitečným, můžete vyplnit svůj volný čas třeba šitím. Stačí zapojit svou fantazii a začít šít.

Nejprve si musíte zakoupit šicí stroj. Pokud jste začátečníci, nemusíte si hned pořizovat elektronicky nejvybavenější model a stačí kvalitní mechanický šicí stroj. Při výběru stroje se zaměřte na druhy látek, které by měl šicí stroj umět prošít. Některé druhy strojů zvládnou jen lehčí látky, jiné jsou vhodné i na prošití pevné rifloviny. Oceníte možnost entlování, overlockových stehů a obšívání knoflíkových dírek. Důležité je, aby součástky šicího stroje byly kovové, nikoliv jen z plastu.

Co budete potřebovat

Obstarejte si dobré a ostré nůžky, levné látky, entlovací nůžky, křídu, krejčovský metr, střihový papír, fixu, špendlíky, jehly a nitě, na šití pevných látek volte průmyslové nitě. Jehly vybírejte podle typu vašeho šicího stroje. Existuje jich velké množství a jsou obvykle rozděleny podle tvrdosti látky a materiálu. Nitě kupte bavlněné nebo hedvábné, nespoléhejte se raději na ty z umělých materiálů. Pro lepší pohodlnost při šití si pořiďte také krejčovskou pannu.

Kde sehnat střihy

Než se pustíte do šití, obstarejte si střih. Pro začátek vystačíte se zakoupením některého z časopisů, jako je Burda, Diana či Ottobre s hotovými střihy pro více velikostí postavy. Pro první model si vyberte něco jednoduchého. Pomohou vám i knížky od vydavatelství Svojtka & Co – Učíme se, jak šít šaty a sukně či halenky, nebo Šití krok za krokem z Edice Burda s krejčovskými postupy. Pokud se chcete pustit do tvorby vlastního střihu, můžete využít knížky. Střihněte si na šaty a Střihněte dětem na šaty z vydavatelství Grada, využijte kurzy, online kurzy a návody, jak šít.

Než začnete šít

Stroj dobře seřiďte podle návodu konkrétní značky. Nastavte ideální hodnotu napětí nitě, která se liší podle materiálu, který právě používáte. Průměrná hodnota nastavená ve výrobě bývá na čísle 4. Pokud je během šití horní nit moc utažená nebo se trhá, otočte kolečko na nižší číslo. Dolní nit nemá číselný ukazatel a musí se nastavovat citem. Příliš napnutá nit může zlomit jehlu. Použijte správnou jehlu podle materiálu a dobře ji upevněte. Začněte třeba polštářkem a nevzdávejte se.