Během těhotenství každou budoucí maminku napadá plno otázek, zvláště je-li prvorodička. Běžné otázky jako bude porod bolet, zvládnu jej, co nastává pak, jak se mé tělo se vším vyrovná, vystřídají ty, na které budete přicházet během celého dne. Můžu jít nakoupit těžší věci? Neublíží to miminku? A co jídlo? Co můžu jíst a co naopak ne?

Otázky a zase otázky

Když čekáte miminko, často se dočtete, že těhotenství není nemoc. Můžete s určitým omezením dělat prakticky vše, co předtím. Nicméně, nějaká omezení a zákazy zde jsou. Asi každý člověk ví, že pít víno či jakýkoliv jiný alkohol se nedoporučuje. Co však další jídla a nápoje? Můžete pít třeba colu? Dát si v klidu kávu? Nebo co takové sushi, které milujete?

U těhotenství panuje spousta mýtů a pověr a to také v oblasti potravin a jídel. Bakterie listerie pro zdravého člověka není problémem, neměla by způsobovat nějaké vážnější zdravotní komplikace. Lidé s oslabeným imunitním systémem nebo právě těhotné ženy však musí na tuto bakterii dávat pozor. Objevuje se v nemytém ovoci či zelenině, masu či mořských plodech, které jsou syrové nebo nedostatečně tepelně upravené, majonézy, tatarky, saláty, nepasterizované mléko a podobně.

Čemu je dobré se vyhnout?

Určitě rybám, které obsahují rtuť. Tedy vyhněte se mečounu, makrele. Neznamená to, že se budete vyhýbat všem rybám, pokud jí dobře tepelně zpracujete, pak je zdrojem omega 3 kyselin, což je pro miminko určitě přínosem. Takový tuňák, losos, sumec nebo treska jsou dobré.

Cukr tělo potřebuje a v těhotenství je to možná ještě víc. Máte různé chutě a podobně. Raději si dopřejte sladkou limonádu než tu, která je slazena uměle. Ono vůbec je dobré se umělým sladidlům vyhnout.

Otázkou je také káva. Může mít vliv na dítě, narodí se vám pak hyperaktivní miminko a podobně. Hyperaktivita je jen pověra, nicméně existují studie, které potvrzují nízko porodní váhu miminka, minimum vápníku a železa. Ovšem to znamená dlouhodobé a časté pití kávy nebo kofeinových nápojů. Dáte-li si kávu s mlékem jednou za čas, pak nic nezkazíte. Popřípadě se můžete zajímat o bezkofeinovou kávu.