Dětská obezita je problém, kterým se zabývá spousta lékařů. Pediatři upozorňují, že když se nezačne řešit, může zcela vážně narušit dětské zdraví. Dnes nejde o ojedinělou záležitost, mnohdy už hrozí epidemie obezity. O obezitě dětí existuje několik mýtů, kterým rodiče často věří. Jak je to ve skutečnosti?

To se změní

Rodiče často využívají některou z výmluv pro dětskou obezitu. U dívek se říká, že ženu je třeba mít za něco chytit, nemůže být jen kost a kůže. A chlapci? Ti nesmějí být zase žádná tintítka, pořádný muž musí mít nějaké to kilo navíc. Dále pak slýcháváte řeči, že to jsou těžké kosti a podobně. Jaké mýty se s dětskou obezitou spojují?

Z toho vyroste!

Obézní dítě je šťastné a zdravé dítě, tedy podle některých rodičů a prarodičů. Znamená to, že se maminky o svou ratolest starají, pravidelně jej krmí a dítě se u nich má jednoduše dobře. Co na tom, teď si trochu dá a později z toho přeci vyroste. Bohužel, často z toho nevyroste…

Nebudu ho trápit hlady!

Jakmile někdo začne hovořit o změně jídelníčku, rodiče napadne, že musí dítě trápit hlady. Přece mu nebudu odpírat jídlo, když má hlad, ne? A když si postaví hlavu a nebude jíst, tak co? Nedat mu nic? Čekat, až bude hlady? To ani náhodou!

To má po mně!

Geny ano, ty jsou zakořeněny v rodinné anamnéze a někteří k obezitě sklony mají. Neznamená to však, že hodíte flintu do žita. Je jednoduché svést a hodit na geny obezitu u dětí. Obezitu je však možno ovlivnit a to například pohybem, vhodným jídelníčkem a omezením sladkostí.

Sport ho moc nebaví

A přece dítko nebudete nutit do něčeho, co nechce. Pohyb je důležitou součástí dětského zdraví a je-li dítě obézní, samotná úprava jídelníčku to nespraví. Není-li vaše dítě fanouškem skupinových sportů, vezměte jej na procházku, do hor, na kolo a podobně. Najděte aktivitu, která jej bude bavit.