Puberta je zvláštní období, kterým prochází každé dítě. Vždycky je důležité, jak se k tomu rodiče postaví. Některé děti prožívají pubertu opravdu bouřlivě, samé problémy, výstřelky, odsekávání a rodiče si oddechnou, když to zdárně přežijí. U jiných to zas nemusí být tolik dramatické, ale také se při ní občas rodiče zapotí a užijí si své. V pozdějším věku budou však oba rádi vzpomínat na to, jaké to bylo, když byly děti malé a v pubertě a co všechno vyváděly.

Rodiče a jejich průpovídky

„Prosím tě, já v tvém věku“ neodpustí si často rodiče hlášku, nad kterými děti jen protočí otráveně oči. „Vyvádíš kvůli kravině, vidíš mě, jak se hroutím? Ne! Vzchop se!“ další chytrá věta ve slovníku rodiče, který to možná ani nemyslí nijak příkře a dítě by to jindy vzalo normálně, ale puberta je citlivý věk. Moje babička vždycky říkávala, že puberta je období, kdy se směješ i tomu, že má kočka čtyři nohy. Čeho se vyvarovat a co dětem neříkat?

Zbytečně zveličujete

Máte svých starostí dost, špatný den v práci nebo dětem prostě chcete dát najevo, že z takových věcí se prostě nemají hroutit. Namísto toho způsobíte apokalypsu obřích rozměrů. Citlivá dětská duše totiž bere věci jinak. Že s vašimi dětmi nemluví aktuálně nejlepší kamarád nebo kamarádka, pomlouvá je nebo je nepozvali někam, kde je jinak celá třída, to je aktuálně problém obřích rozměrů. Nebrat to tedy na lehkou váhu a zkusit dítěti pomoci.

Neberete v potaz, co cítí

Děti prožívají celou škálu pocitů a mnohdy sami nevědí, co si s nimi počít. Ruku na srdce, někdy si ani vy nevyznáte v pocitech a nevíte, jak s nimi naložit. Berte v potaz, proč jsou smutní, rozhození, naštvaní, zjišťujte důvod a zkuste jim poradit. Dítě ujistěte, že mu rozumíte, chápete ho. Společně mu pomozte se v situaci orientovat a nějak jí i vyřešit, pokud to lze.