Být těhotná s sebou nese určitou zodpovědnost, a to zejména v rámci stravování. Těhotná žena potřebuje v tomto období zejména kyselinu listovou, vitamín C, vitamín D, ale také některé vitamíny skupiny B. Je to všechno?…

Proč kyselina listová?

V současné době mají problém otěhotnět již dvacetileté ženy. Vše je dáno stravováním a jedy, které denně konzumujeme. Plodnost nás zkrátka varuje. Proto je nutné, aby již žena, která těhotenství teprve plánuje, konzumovala potraviny s obsahem kyseliny listové. Pokud ne potraviny, lze tento vitamín nahradit také v podobě doplňků ke stravování, a sice tablet, anebo speciálního sirupu.

Kyselina listová je takzvaným vitamínem B9. Nasazuje se nejlépe ihned po vysazení antikoncepce. Její nedostatek může vést k vrozeným vadám dítěte, jako je například rozštěp páteře, ale také k nechtěným potratům.

Kyselinu listovou naleznete v bramborách, rajčatech, zelí, mase, mléčných výrobcích a rybách. Bohužel se však tento vitamín vytrácí, pokud jej budete vařit. Kyselině listové rovněž nesvědčí ani delší skladování.

Jinou alternativou jsou tedy pilule, a to nejlépe s obsahem od 0,4 do 0,8 miligramů tohoto vitamínu. Jsou k dostání bez lékařského předpisu, a to klidně i v supermarketu nebo drogerii.

Vitamíny skupiny B, takzvaný B-Komplex

tyto vitamín jsou v celozrnném chlebu, obilí, bramborách, luštěninách nebo mléce. Jsou rozpustné ve vodě a potřebné pro látkovou výměnu.

Vitamín B1, takzvaný thiamin je podstatný pro vývoj dětského mozku. Vitamín B2, tedy riboflavin zase posiluje imunitní systém, pokožku a oči. Nedostatek vitamínu B6 (pyridoxin) by zase mohl vést k ranním nevolnostem těhotné ženy. B12 (kobalamin) zase potřebujete pro vývoj DNA a krvetvorby miminka. Vegetariáni jej tak musí doplňovat výživovými doplňky.

Vitamín D

Dále se těhulkám doporučuje tento vitamín, který je stěžejní pro hospodaření těla s vápníkem a fosforem. V těhotenství ovlivňuje kvalitu nitroděložního prostředí. Nedostatek vitamínu D vede k chronickým onemocněním v pozdějším věku dítěte.

Vitamín D naleznete v rybím tuku, mléce a vaječném žloutku.

Vitamín C

I vitamín C vaše gravidní tělo potřebuje. Řadí se mezi rozpustné vitamíny ve vodě a má pozitivní vliv na imunitní systém a vstřebávání železa. Disponuje také antioxidačními účinky a chrání vaše tělo před volními radikály.