Čekáte miminko, jste prvorodička a těšíte se, prožíváte určitou euforii, chcete dělat vše správně, chcete být ta správná a zdravá těhotná, která cvičí, nezahálí, připravuje se na porod miminka a jednoduše ta, kterou vůbec nic nepřekvapí. Čtete haldu literatury, o těhotenství, o porodu a následné péči o dítě. Chcete prožít klidné těhotenství? Pak pro vás máme tipy!

Nutnost poradny

Pravidelné docházení do poradny pro těhotné je základ. Lékař vás zde vyšetří, vystaví vám těhotenský průkaz a do něj bude zapisovat údaje o vašem zdravotním stavu. V poradně také budete mít možnost vyřešit vše, co potřebujete, zeptat se na cokoliv. Lékař vám vysvětlí, jaké testy bude třeba podstoupit a později s vámi bude probírat i to, kde a jak rodit.

Těhotenství není nemoc

Ano, během těhotenství na sebe musíte být opatrnější, nesmíte konzumovat alkohol, tahat těžké krabice ani se nervovat, ale neznamená to, že si kecnete na sedačku a vstanete z ní až ve chvíli, kdy budete rodit. Pokud není práce nijak fyzicky náročná, můžete dál chodit do práce, chodit na procházky, do kina, divadla a podobně. Vše je na vašich aktuálních pocitech a nemáte-li vyloženě nějaké zdravotní problémy, můžete dělat spoustu věcí.

Hodně odpočívejte

I když se cítíte dobře, nemáte žádné obtíže, můžete na sobě pozorovat únavu. Každý další měsíc na budoucí maminku klade o něco vyšší fyzické nároky. Budete přibírat na váze, což se projeví a podobně. Hodně tedy odpočívejte, nebojte se odpoledne si na chvíli u televize zdřímnout. Nemáte umytá okna? No a co, ono se to jednou nezblázní.

Vyhněte se stresu

Nemusíte se stresovat, že nemáte vyžehleno, uvařeno, uklizeno. Nestresujte se také tím, že není vše tak, jak jste si plánovala. Přemýšlíte, zda si můžete dát ještě jeden kousek dortu? Dejte si ho a bez výčitek svědomí! Důležité je nestresovat se, těhotenství si užívat co nejvíc to půjde a těšit se na příchod vašeho drobečka.