Pokud v domácnosti existuje místnost, kam bychom měli osvětlení vybírat s obzvlášť velkou opatrností, je to dětský pokoj. Děti zde tráví podstatnou část dne, učí se zde, baví se s kamarády i odpočívají.

Bez jakých světel se pokoj neobejde?

Největší pozornost si zaslouží stropní osvětlení, které bude hlavním zdrojem světla v místnosti. Vhodným řešením jsou LED panely přisazené, které mají dlouhou životnost a svítí dostatečně intenzivně. Může se jednat i o stmívatelné LED panely, které uspoří ještě více energie. Důležité je, že u nich existuje mnohem menší riziko rozbití nebo úrazů než u klasických závěsných skleněných lustrů.

Při učení dost možná stropní svítidlo stačit nebude. Na stůl proto pořiďte ještě lampičku s úspornou LED žárovkou, která by měla být umístěná v případě leváků na pravé straně, u praváků na levé straně. Musí být polohovatelná a osvítit dobře celý stůl.

Na nočním stolku by neměla chybět ještě jedna lampička. Vybírejte nadčasovou LED lampu s volbou intenzity světla, která poslouží jak předškolákům, tak dospívajícím dětem. Starší děti si díky ní budou moci před spaním ještě chvíli číst, těm mladším zase poslouží jako noční světýlko, aby se v noci nebály.

Některé děti se v noci často budí a cestují na toaletu nebo pro vodu. V takovém případě je vhodné zauvažovat nad pořízením LED svítidel se senzorem pohybu.

Další tipy pro výběr

Výběr světla konzultujte s dítětem, pokud je na to dostatečně staré. Vezměte v úvahu počet oken a jejich velikost, rozměry místnosti a výšku stropu. Svou roli ale hrají i barvy stěn a nábytku – v tmavších interiérech bude zapotřebí vybírat světla s vyšší intenzitou.

Bezpečnost hraje v dětském pokoji obrovskou roli. Svítidla by neměla být skleněná a kabely je třeba umístit tak, aby na ně dítě nedosáhlo. Lampičky bezpečně ukotvěte ke stolům a stolkům. Je nutné počítat s tím, že obzvláště malé děti budou po pokoji běhat nebo házet věcmi.