Sušené nebo lyofilizované ovoce? Řada lidí hází tyto dvě varianty zpracování ovoce do jednoho pytle, ale ve skutečnosti se jedná o dvě rozdílné věci. Sušené ovoce je takové, které se suší tradičně pod tíhou vysoké teploty. Zatímco lyofilizované neboli také lyo ovoce je sušené mrazem. V tom je zásadní rozdíl, a právě z toho plyne ona výhoda druhého zmíněného – při sušení mrazem se totiž neztrácí zdraví prospěšné vitamíny a minerály.

Ovoce jako právě utržené ze stromu, tedy alespoň po té nutriční stránce

Sušení mrazem neboli takzvaná lyofilizace je způsob konzervování potravin. Nejedná se o žádnou starou, léta prověřenou techniku, mluvíme o poměrně novém „vynálezu”, který vznikl teprve v minulém století. Pokud však procesu nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že o nich složitého vlastně nejde. Sušení probíhá za velmi nízkých teplot a tlaku, čímž se odstraňuje z ovoce voda. Ta se mění do skupenství plynného, aniž by došlo k přeměně na kapalinu.

Můžeme tedy s klidným svědomím konstatovat, že mluvíme o šetrnějším způsobu konzervování ovoce. Celý proces je sice dražší po stránce nákladů, za to výhody má nedocenitelné. A uchování, respektive zachování vitamínů a dalších zdraví prospěšných složek je jen první bod z celého seznamu benefitů.

Dlouhá životnost ovoce i zachovaná vůně a čerstvost

To, že lyofilizované ovoce chutná naprosto stejně, jako kdybyste ho zrovna utrhli ze stromu není výmysl. Během celého procesu konzervování zůstává zachována nejen vůně, ale také čerstvost jednotlivých plodin (ať už to jsou jahody, borůvky nebo třeba maliny). Na rozdíl od toho čerstvého však daleko déle vydrží, protože jsou pořád sušené, jen jinak, než známe.

Během lyofilizace přichází ovoce až o pětadevadesát procent vody. To značně prodlužuje jejich životnost. Co je však zajímavé, tak fakt, že při zpracování ovoce prakticky neztrácí, respektive nemění svůj tvar.