Než s dětmi na koloběžku skutečně naskočíte, je potřeba vědět, jakou koloběžku jim i sobě vybrat. Malé děti bude lepší na koloběžce hlídat a raději za nimi běhat, ale těm starším dětem už se vám nabízí koupě koloběžky pro ně i pro vás.

Společný výlet se tak stane velkým dobrodružstvím. Atraktivní designy dnešní doby vás uchvátí natolik, že nebudete vědět, kterou dříve. V ČR jich je poslední dobou vidět nespočet.

Univerzální koloběžka neexistuje

Možná se vám zdá výběr koloběžky v tomto směru jednodušší, ale není. Nové modely mini koloběžek jsou skladné, takže se s nimi suverénně vejdete do MHD. Záleží, pro jaké účely dítěti nebo sobě koloběžku pořizujete. Ježdění na vydlážděném chodníku u vás za domem nebo náročnější výlety několik kilometrů? I to hraje velkou roli.

Polyuretanová kolečka jsou podobná jako u inline bruslí, někde si s nimi pěkně „zadrncáte“. Nafukovací pneumatiky jsou komfortnější, lépe se přizpůsobují terénu a hodí se na delší výlety. Všímejte si i detailů, rychloupínák umožní dítěti s koloběžkou růst. Nastavitelná výška řidítek a dobrá brzda by měly být samozřejmostí. Koloběžka se vyrábí i pro batole a většina z nich má 3 kolečka pro větší stabilitu.

Výhody oproti jízdnímu kolu

Jaké má koloběžka výhody oproti jízdnímu kolu? U menších dětí lze s koloběžkou snadněji manipulovat a jízdu zastavit. Nejede tak rychle jako jízdní kolo a dítě z ní může dát nohu pryč a přinejhorším zbrzdit terén podrážkou boty, když nestihne použít brzdu. Hliníková konstrukce je lehká, tím pádem se koloběžka lépe ovládá. Rozhodněte se sami, ale možná vám přijde vhod nejprve odrážedlo. Malé děti ho milují.

Prťata se navíc na koloběžce velmi často hrbí a v útlém věku pro ně není takovou jistotou. Odrážet se jednou nohou zvládne dítě v předškolním věku. Delší trasu pak děti v mladším školním věku, tam už můžete vyrazit na koloběžce i po silnici, ale za neustálého dohledu. Nezapomeňte děti vybavit úplně stejně jako na kolo, je potřeba chránit hlavu helmou, lokty a kolena chrániči. Zadní červené světlo na koloběžce je dobré k využití za šera.