Řešíte před létem dilema, zda odjet se svými malými dětmi na dovolenou? Nemusíte! Cestování s dětmi je prima, byť se jistě na svých cestách setkáte s názorem, že s malými nemluvňaty by se nikam cestovat z rozličných důvodů nemělo. Odborníci však oponují, že vždy záleží na rodině, samotných dětech, a hlavně cílech cesty. Cestování může být totiž podle odborníků pro děti, i ty nejmenší, přínosné, je však nutná dobrá organizace.

Klíčem je plánování

Mnohahodinové lety nebo dlouhé cesty autem k moři? S malými dětmi především dobře plánujte, ideální jsou cesty nebo lety nepřesahující 4 hodiny a nezasahující příliš do denního režimu dítěte. Z tohoto pohledu volte raději krátké dopolední lety, kdy bývají děti odpočinuté a veselé. Důležité je pohodlí, děti by se neměly potit v neprodyšném oblečení, vhodnější je kvalitní bavlněné nebo bambusové volné oděvy. Samozřejmostí je přibalit dostatek plínek a přebalovacích podložek, aby bylo děťátko po celou dobu v suchu a nedošlo k opruzeninám.

Dodržujte denní režim i na dovolené

Při cestování s batolaty a malými dětmi je dobré dodržovat obdobný denní režim jako doma, zejména s důrazem na odpočinek a spánek. Vhodné jsou pro tyto účely cestovní postýlky, které mohou být dokonce polohovací a snadno se skládají do přenosného vaku. Pro maximální pohodlí dítěte je dobré pořídit také matraci do cestovní postýlky, aby se dobře vyspalo po obědě nebo přes noc. Rozhodně nezkoušejte s dítětem spát v hotelové posteli nebo dávat menší děti na přistýlku, mohlo by dojít ke zranění, zalehnutí nebo spadnutí dítěte z postele.

Při cestování neexperimentujte

Vhodný čas na zkoušení mrkvičky, brambor, rýže nebo prvních kousků masa? Raději pro klid svůj, dětí i okolí neexperimentujte a nezkoušejte na dovolené nic nového, co by mohlo dítě rozrušit nebo způsobit alergickou reakci. Dovolená není pro ochutnávání nových druhů zeleniny nebo exotického ovoce vhodná, volte klasickou stravu bez přídavku koření. Pro všechny případy si s sebou vezměte dobře vybavenou lékárničku, ve které nesmí chybět přípravky na potlačení nevolnosti, průjmu nebo zácpy.