Znáte to. Určitě to znáte. Ať už děláte z čehokoliv cokoliv, kdekoliv, jakkoliv a s kýmkoliv, vždycky nakonec něco zbude. Tu více a tu méně zůstane něco, co se nezužitkuje. Co je navíc a není to zkrátka k ničemu dobré.

Je takřka jisté, že zbyde něco, co není nikdy více potřeba, co se k ničemu nehodí. Říká se tomu odpadky. A co s těmito? No co asi? I to přece dobře znáte. Hodí se třeba do koše nebo sáčku nebo něčeho podobného, pak se to vysype do popelnice či kontejneru, následně to popeláři naloží do svého vozu a odputuje to někam pryč. Někam – záleží na druhu a na tom, nakolik třídíme neboli separujeme. A také na tom, co je pro zmíněné popeláře dostupné.

Někdy se tyto odpadky nějakým způsobem zrecyklují, vesměs na něco nižší hodnoty než jakou toto mělo dříve, někdy se to uloží na skládku, někdy prožene komínem spalovny,…

Ale musí tomu tak být? U nás se zdá, že ano. Že je to nevyhnutelné. Protože co s tím, že?

Ale v Jižní Africe mezi černochy tomu tak leckdy není. Protože tam i „naše“, tedy bělošské, odpadky nemusejí být nezbytně bezcenné. Protože stačí třeba i jen málo toho, co je považováno za odpad, trocha fantazie a zručnosti,…

A řekněte upřímně: není to krása?

A přitom tyto výrobky nejsou ničím jiným, než odpadem. Tím, co by u nás skončilo na smetišti.

Jak udržet pořádek v dětském pokojíčku?

Hned na úvod musíme přiznat, že bez úklidu to nepůjde. Ukážeme vám však několik tipů na vkusné, dekorativní pomocníky, kteří vám pomohou nepořádek zkrotit.

Často si ani neuvědomujeme, že dětský pokojíček by měl sloužit ke dvěma zcela protichůdným účelům. Jednak je to prostor, kde si děti hrají, baví se, tvoří, zároveň je to však místo, kde odpočívají. Musí tedy být na jedné straně inspirativní, aktivizující a tvůrčí, na straně druhé uklidňující. Hračky a hry by měly být po ruce, snadno dostupné, zároveň však rychle a účelně uložitelné.

Skvělé řešení nabízejí lehké lepenkové krabice a kufříky různých velikostí a tvarů, které pojmou téměř všechny „narušitele pořádku“. Na trhu najdeme velmi kvalitní kousky z dílen českých návrhářů, kreativní nejen zvenčí, ale i zevnitř.

I ty nejneposlušnější tvary budou skryty a přitom rychle dostupné v krabicích a kufřících se snadným otevíráním.

Zařizujete pokoj pro odrostlejší děti nebo jen přemýšlíte pár let dopředu? Nadčasovým řešením jsou puntíky, pruhy, kostečky příp. čisté pastelové barvy.