Vyznavači veganství se zříkají konzumace masa, vajec, mléka a mléčných výrobků. Proto se zaměřují na potraviny výhradně rostlinného původu, které tyto, ale i jiné suroviny neobsahují. Prostě se vyhýbají všem surovinám, které by vyprodukovala zvířata a včely.

Které potraviny jsou pro vegany?

Pro vegany je nepřijatelná například i čokoláda. Ovšem existují čokolády vhodné pro vegany, které namísto mléka obsahují rýžový nápoj. Další veganské potraviny jsou různé alternativy sýrů a masa, různé pochutiny, těstoviny, dezerty a pomazánky také rostlinného původu. Ovšem potraviny čistě rostlinného původu jsou také zdravou alternativou pro všechny pro všechny, kteří chtějí svému tělu dopřát změnu a ulevit od těžkých potravin živočišného původu. Negativní stránkou živočišných potravin je, že při jejich časté konzumaci si člověk zatěžuje organismus, hlavně trávicí ústrojí a jsou často příčinou různých zdravotních problémů. Mezi nejzávažnější patří zvýšená hladina škodlivého cholesterolu a v důsledku toho kardiovaskulární potíže.

Alternativní potraviny

Na výběr jsou různé veganské potraviny, od polotovarů přes pochutiny až po hotová jídla. Například alternativy klasických sýrů pro vegany jsou čistě rostlinného původu a neobsahují žádné živočišné suroviny, ani med. Při jejich výrobě se místo mléka používají rostlinné nápoje z obilovin nebo ořechů. Pro vegany jsou určeny sýry od nejrůznějších výrobců. Mezi známé značky patří Violife, Sheese, Green Vie, cheezly od Puralu a řada dalších. Většina těchto značek nabízí vegetariánské sýry plátkové, vcelku a sýrové gastro bloky, například ve 2,5 kilovém balení vhodném pro pizzerie nebo i rodinu. Dalšími druhy veganských sýrů jsou roztíratelné, krémové a pomazánkové s kokosovým, mandlovým či jiným ořechovým základem.

Vegani si mohou dopřát i maso

Samozřejmě jeho alternativy výhradně rostlinného původu bez živočišných surovin. Základem je většinou pšeničná bílkovina nebo sója, ze které se vyrábí párky, salám, klobásy, tofu, karbanátky, kebab, uzený sýr a celá řada dalších produktů. Z hlediska zdravotního životního stylu je možné je doporučit nejen veganům.