Nemůžete se dočkat, až se konečně vaše miminko narodí? Až jej budete moci chovat v náručí, krmit jej a přebalovat? Těhotenství je dlouhá cesta, na jejímž konci vás čeká sladká odměna. Během těhotenství se však mohou objevit nečekané problémy, které vás mohou vyděsit a vystrašit.

Těhotenství není nemoc

To možná slyšíte z každé strany. Ano, je to pravda, samozřejmě záleží na stupni těhotenství. Zpočátku vám může být špatně jen z výparů v kuchyni, z nějakého druhu vůně. Později se mohou objevovat lehké bolesti v zádech, otoky nohou a celková únava. Asi měsíc před porodem může občas tvrdnout břicho, může se také objevovat mírná bolest v podbřišku. Každá žena vnímá a cítí těhotenství jinak, určitě není na škodu se raději zeptat, pokud nemáte jistotu.

Co může nastávající maminky vyděsit a s čím jít ihned k lékaři?

  • Bolesti – samozřejmě nemyslíme jednorázové a mírné bolesti, které se tu a tam objeví. Jde o dlouhodobé a větší bolesti, absence výraznějších pohybů miminka a podobně.
  • Krvácení – v takovém případě vyhledejte neprodleně lékaře, je jedno, jestli je to na začátku těhotenství nebo později.
  • Ztráta hmotnosti – jestliže přijdete v těhotenství na pravidelnou kontrolu, lékař vás chválí, že se plod dobře vyvíjí a vy správně přibíráte na váze. Ztráta hmotnosti je však jakými varováním. I když se může stát, že na začátku těhotenství některé ženy trpí nevolností, zvrací a tím pádem ztrácí na hmotnosti, rapidní úbytek na váze naznačuje, že se může něco dít.
  • Problémy s krevním tlakem – nejsou ničím výjimečným během těhotenství, je však dobré, aby o těchto problémech lékař vědět a nějakým způsobem je řešil. Nízký krevní tlak vyvolává nevolnosti, slabost nebo také omdlévání.