Jste na rodičovské dovolené, ale chtěly byste rodinnému rozpočtu trošku přilepšit? Máte tu možnost, ale nejste si jistá, zda můžete? Přeci jen, přijít o rodičovský příspěvek nechcete. Přivydělat si neodmítne snad žádná maminka. Jak to, ale je? Jaké možnosti mají maminky během své rodičovské dovolené?

Při rodičovské dovolené přivýdělek

Pro přivýdělek na rodičovské dovolené jsou poměrně jednoduché podmínky. Tyto podmínky jsou jiné, než u přivýdělku u mateřské dovolené. Přivydělávat si samozřejmě problém není, jen je nutno zajistit dostatečné hlídání pro děti. A to může být různými formami, například jeslemi, mateřskou školkou nebo také chůvou či hlídací babičkou. Co se školky a jeslí týče, pak jsou zde určité omezení. Děti mladší dvou let mohou v těchto zařízeních strávit maximálně 46 hodin za měsíc. Děti starší dvou let dobu v jeslích a mateřské školce nemají omezenou. Jinak není přivýdělek na rodičovské dovolené v roce 2017 ničím omezen.

Jaké jsou možné formy přivýdělku?

Jaké formy přivýdělku je možno zvolit? Co se daní týče, pak je pro maminky nejlepší pracovat jako OSVČ nebo podnikat. Tedy vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Ono totiž z pohledu zdravotního a sociálního pojištění jde o vedlejší činnost. Znamená to tedy, že při výpočtu pojistného se nemusí dodržovat minimální vyměřovací základ. Chcete-li však přivýdělek ve formě klasického zaměstnání, pak je nutno sepsat se zaměstnavatelem pracovní smlouvu. To může být jak dohoda o pracovní činnosti tak i dohoda o provedení práce.

Přivýdělku na rodičovské dovolené se tak nemusíte bát, stačí dodržet výše zmíněné pravidla a váš rodinný rozpočet se tak může rozšířit o pravidelnou či jednorázovou finanční injekci, kterou jistě oceníte.