Rozvod. Je poměrně častým jevem, který na vlastní kůži zažilo nejedno dítě. Vždy se jedná o obrovskou změnu, která postihuje nejen rodiče, kteří se musí najednou vypořádat s novou situací, ale také děti. Pro ně je to velká změna, často se musí stěhovat, zvykat si na jinou životní úroveň. Nebudou se už dennodenně vídat s jedním z rodičů.

Existuje i pozitivní dopad?

Spousta děti vnímá rozvod rodičů negativně. Je o tom spousta studií, různí dětští psychologové varují a doporučují děti na tento krok co možná nejlépe připravit a být dítěti pořádnou oporou. Existuje však pozitivní dopad rozvodu na děti? Mohou se během tohoto procesu děti něco naučit?

Děti se naučí samostatnosti

Ať chcete nebo ne, děti se naučí být samostatnější. Byly zvyklí, že je s ním pořád někdo doma a to najednou není. Začnou se spoléhat víc sami na sebe. Často se budou muset vypravit také do školy sami, zamknout za sebou byt, po cestě ze školy koupit rohlíky nebo jít ven se psem. Začnou mít víc povinností, které je lépe připraví na budoucí život.

V životě se objevuje i to špatné

Pohádky ve většině případů končí svatbou a happy endem. V normálním životě to tak nefunguje. A děti zjistí, že se to někdy prostě nepovede, i když člověk sebevíc chce. Když se něco nepodaří, neznamená to, že život končí. Prostě se člověk musí přizpůsobit aktuální situaci a vytěžit z ní co nejvíc. Když navíc rozvod rodiče ustojí s grácií, je to plus pro děti.

Jednou jsi dole, jednou nahoře

Během manželství jste mohli svým dětem dopřávat vše, na co si vzpomněly? A najednou to nejde. Máte jen jeden plat, k tomu alimenty a víc nic. A výdaje musíte utáhnout tak, jako tak. To, co pro děti bylo dříve samozřejmostí, si nyní musí zasloužit. Děti zjistí, že život není peříčko a někdy jste dole a někdy zase nahoře.