Nezaspali jste dobu? Vaše dítko udělalo pár prvních krůčků a ještě nemá botičky!
Je čas to rychle napravit a najít mu ty nejvhodnější „samochodky“, které mu v batolecím věku přinesou uspokojení ve všech ohledech.
Nestabilní chůzi je potřeba dát oporu
Zřejmě znáte výraz „capáčky“, ale ty se vám hodí leda tak na doma. Ven je nutné zajistit botky s neklouzavou podrážkou a nejlépe kožené. Pokud má vaše dítko staršího sourozence, první botičky i tak kupte nové, v tomto případě se žádné dědění nekoná. „Sešmajdané“ podrážky nejsou tím pravým ořechovým.
Nyní vás čeká mnohem složitější úkol – změření nožiček
Raději obě chodidla, nevíte, kterou nožku bude mít delší. Měřte od paty po nejdelší prstík a obě nožky. Nevíte, jestli bude pravák nebo levák, takže nelze ani předpokládat, která nožka je větší. Údaje si zapište, přičtěte k tomu 1 – 1,5 cm (pro volný pohyb prstíků v botě) a naměřte podle toho špejli, kterou zalomte a zaoblete nůžkami nebo seřízněte nožem. Je to skvělá pomůcka, protože špejle se dá vložit do botičky a sama uvidíte, jestli tam je nějaká vůle nebo je špejle příliš na těsno. Špejle je pouze orientační, rozhodující je zkouška dítětem! Měla byste bez potíží nahmatat paleček a od nejdelšího prstíku nechat v botě prostor uvedený výše.
Jak poznám, že jsme koupili správně?
Hodně často se správný výběr botiček pozná až v praxi. Když dítěti sundáte botičky, zkontrolujte mu nožičky. Nesmí na nich být otlačeniny, natož oděrky. Pomoci by vám mohl ještě tvar boty. Odborníci se shodují na tom, že kulatá špička a kotníčkový střih s pevnou patou, je ideální verzí bot, které by mohly padnout jako ulité. Poohlédněte se po certifikované nezávadné dětské obuvi doporučovanou ortopedy.
Tip pro vás: zvolte zapínání bot na suchý zip, jinak budete neustále vázat tkaničky!