Dospívání je období, kdy se z dítěte stává teenager, tedy mladý dospělý. Tělo prochází různými změnami. Změny fyzické nejsou však tím jediným, co se u mladých dospělých začíná dít. Objevují se také psychické změny. Teenageři mění své postoje, názory, priority. Můžete se zcela překopat žebříček hodnot, emoce a nálady kolísají nahoru a dolů. Pro puberťáky ani pro dospělé to není lehké období.

Virtuální doba

Vzpomeňte si na své pubertální období. Byla to smršť? Dnešní děti to mají podobně. Jejich doba je hodně zaměřená na virtualitu, komunikují prostřednictvím sociálních sítí a různých jiných programů, denně tráví spoustu času prohlížením profilů jiných lidí, slavných osobností. Nejednou se také na internetu seznamují s úplně cizími lidmi. I pro tuto dnešní dobu by měly být vedeny k velké zodpovědnosti. Co se tedy u vaší dcery během puberty mění?

Vlastní názor

Teenageři začínají mít vlastní názory. Už to nejsou ty děti, které vám vše odkývnou a vidí ve vás toho moudřejšího, tu autoritu. Stále jste rodiči, avšak často máte „trapné a zastaralé“ názory, které nejsou vůbec cool. Když řeknete černá, vaše děti automaticky řeknou bílá. Je to období, které přejde. Děti se musí nějak prosadit a rodiče si musí zvyknout, že jejich potomek má také svůj hlas.

První láska a zklamání

S věkem přichází také poznávání sebe sama a touha najít k sobě nějaký ten protějšek. Období platonických školkových lásek skončilo, přichází období těch prvních lásek. A ty často bývají se vším všudy. S první láskou přichází touha po prvním polibku, prvním sexu. I když vám to možná nebude úplně příjemné, poučte svou dceru o nechtěném těhotenství, možnosti antikoncepce. Měla by také vědět, že těhotenství není jediné nebezpečí, které jí hrozí. Možnost pohlavních chorob si mnohdy ani neuvědomují.

Virtuální svět

Dnešní doba je hodně virtuální a riziko nebezpečí je vysoké. Internet přináší anonymitu, ale to samozřejmě platí i pro toho na druhém konci. Poučte své dcery, že věřit slepě někomu na internetu není dobré. Za klávesnicí se může skrývat postarší muž, který se snaží mladé dívky obelhat popřípadě jim jakkoliv jinak ublížit.