Dítě dorůstá do věku, kdy by mělo začít maličko pomáhat v domácnosti a mělo by mít své pravidelné povinnosti. To nepopíráte, jenže nevíte přesně, jaké práce a hlavně v jaké míře děti do pomoci v domácnosti zapojit? Nechcete je přece pracemi přetěžovat. Děti jsou však mnohem schopnější, než si jejich rodiče myslí. Jaké domácí práce by děti měly zvládnout do desátého roku?

Umí prát prádlo

Možná byste nevěřily, ale spousta dospělých „dětí“ neví, jak se zapíná pračka nebo jak se třídí prádlo. Tím, že děti zasvětíte již v útlém věku do tajů praní prádla, jim vlastně prokážete službu. Ideálně začněte již od šestého roku. Nemusí to být nic těžkého, spíše si ho k sobě zavolejte, aby vědělo, kam se dává prášek na praní, kam aviváž a kde se vlastně pračka zapíná. Vysvětlete dětem, jak třídit jednotlivé kousky prádla. Děti samy zatouží pomáhat při praní a věšení prádla.

Pomoc v kuchyni

Samozřejmě nemyslíme vaření složitého jídla, ale taková pomoc přípravy snídaně by už měla dětem jít. Předškolní děti by měly umět nachystat talíře, příbory, nasypat cereálie do misky, přidat mléko. Děti od šestého roku věku by s vaší pomoci měly umět připravit sendvič nebo třeba ovocný salát. Okolo osmého roku děti již umí používat toustovač, opatrně a s vaší pomocí nakrájet okurky, mrkev, rajčata, jablko a podobně.

Úklid

Děti by si měly umět udržovat ve svém pokojíčku pořádek, měly by každý večer umět uklidit svůj pokojíček, dát všechny hračky na své místo. To samé by mělo platit také o ostatních místnostech. Měly by umět uklidit ručník na své místo, vrátit talíř na poličku, vrátit kartáček na zuby tam, kam patří a podobně.

Zatloukání hřebíků

Zatlouct hřebík, zašroubovat šroub a další jiné řemeslné práce děti dnes už moc nezvládají. Doba počítačů, cizích jazyků a všeho dalšího řemeslné práce upozadila. S pomocí rodičů by děti měly zvládnout běžné práce v dílně.