Už pár let si maminky na mateřské mohou samy určovat, kdy se vrátí zpátky do práce. Jak dlouho tedy bude trvat rodičovská dovolená, je zcela jen v jejich rukou. Nyní však vyvstává otázka. Co je nejlepší? Být doma šest měsíců nebo celé čtyři roky? Rozhodnutí je vždycky na mamince.

Vypadnete z pracovního života

Je tomu skutečně tak, když jste na rodičovské dovolené celé čtyři roky, pak je to, jak vracet se na startovní čáru. A pak z ní vybíháte. Všechno je pro vás nové, jiné. Doba jde poměrně rychle kupředu a spousta věcí se dělá jinak. Mění se systémy, programy, zrychlují se postupy. To všechno se lidé učí na speciálních školeních, postupně. Vy naskočíte do všeho rovnýma nohama. A budete muset začínat prakticky od nuly.

Přicházíte o to důležité

Jdete-li do práce po půl roce, pravděpodobně o nic moc nepřijdete v práci. Budete se muset připravit na to, že doma možná o něco přijdete. První krůčky, slovo, úsměv a podobně. A také se budete muset připravit na fakt, že vaše dítě bude chtít někoho jiného než vás, někoho, na koho je víc zvyklé, kdo s ním je přes celý den. V podstatě se dostanete do pozice většiny tatínků, kteří toto prožívají naprosto běžně.

Práce počká

Ona to pravda je i není. Existují posty, kdy i roční výpadek udělá opravdu hodně. Mnohé maminky argumentují tím, že práce přece počká a čas, který můžete strávit se svým dítětem, vám nikdo nenahradí. A mají do puntíku pravdu. Absolutně nic vám nenahradí čas, který se svou rodinou strávíte.

Jak se tedy rozhodnout? Každá žena to cítí jinak, každá žena jiná je. A to je dobře. Některá si umí velmi dobře zorganizovat svůj čas a umí skloubit práci i rodinu. Jiná bude raději doma, pečovat o miminko a domácnost. Neexistuje žádná rada, že to má být tak nebo tak.