Naučíte si své miminko na dudlík a v prvních měsících určitě přijde vhod. Co však dělat ve chvíli, kdy se snažíte o eliminaci, ale váš potomek ho ne a ne pustit? Brečí do té doby, než vám povolí nervy a vy mu dudlík jednoduše podáte. Jak a kdy tedy zahodit dudlík?

Kdy je ten správný čas? A existuje nějaká správná a fungující rada, která by vám v tomto procesu pomohla? Spousta maminek se na tyto otázky ptá. Užitečná a fungující rada, bohužel, neexistuje. Nicméně přinášíme pár rad, které by mohli pomoci i vám.

Správný čas

Chcete-li dítě odnaučit dudlíku, pak je důležité zvolit si ten správný čas. Když tak neučiníte, čekají nejen vás, ale i dítko stresující chvíle. V žádném případě dítěti neberte dudlík v období změny, tedy například při stěhování, odchodu jednoho z rodičů nebo narození sourozence. Ideální je, když bude vaše dítko do jednoho roku přes den úplně bez dudlíku. Do dvou let by pak nemělo mít dudlík ani přes noc.

Nic nelamte přes koleno

Když to však do té doby nepůjde a vaše dítě probrečí v podstatě celou noc bez dudlíku, dejte mu jej. Je lepší vždycky pár měsíců počkat a poté to zkusit znovu. Necháte-li ho celé noci plakat, stresujete tím sebe a především i vaše dítko. A to nechce asi žádná maminka. Odnaučit dudlíku se nevyplácí násilím.

Dítě na to přijde samo

To je ten nejlepší způsob a tajně o něm sní každá maminka. Málokteré dítě se jej však vzdá samo. Vyzkoušet můžete takzvanou výměnu „něco za něco“. K tomu můžete využít Ježíška nebo Mikuláše. Ten mu přinese hračku, kterou si dítě již dlouho přeje, ale bude chtít dudlík. Když se pak dítě bude po dudlíku shánět, ukážete na hračku a připomenete, že jí s Mikulášem vyměnilo.