Nemůžete otěhotnět a napadlo vás, že to necháte na moderní medicíně? Ještě před tím, než se vydáte na některou ze specializovaných klinik, byste se měla seznámit se základními informacemi a pojmy.

Víte, jaký je rozdíl mezi umělým oplodněním a asistovanou reprodukcí? Vysvětlení najdete v tomto článku.

Co je to asistovaná reprodukce?

Asistovaná reprodukce je označení pro množství různých metod, díky kterým mohou neplodné páry získat vlastního potomka. Může se jednat například o metody, jejichž podstatou je úprava fyziologických stavu bránících početí normálním způsobem. Pokud tyto postupy nefungují, přistupuje se k mimotělním metodám.

Umělé oplodnění je tedy jednou z forem asistované reprodukce, ale tvrzení, že jde o jedno a to samé, by bylo zavádějící.

Jaké metody umělého oplodnění se používají?

Prvním postupem je tzv. GIFT. Jedná se o metodu, která spočívá v přenosu spermií do vejcovodu. Bývá doporučován ženám s potížemi při propuštění spermie přes pohlavní trakt (např. z důvodu nekvalitní hlenové zátky nebo při vytváření protilátek).

Další metodou je IVF – mimotělní oplodnění a přenos embrya. Přistupuje se k ní v případech, kdy žena nemá průchodný vejcovod nebo má pár jiné závažné potíže s otěhotněním. Postup vyžaduje získání vajíčka i spermie (může se využít darování spermií a vajíček).

A třetí metoda? Jedná se o přímý přenos buněčného jádra do vajíčka. Přistupuje se k ní i tehdy, když muž nemá dostatečně kvalitní spermie pro oplodnění vajíčka v laboratorních podmínkách. Proces spočívá v odebrání celé spermie nebo jádra geneticky dozrálé buňky a následném vtlačení do vajíčka.

Chcete se o umělém oplodnění dozvědět více? Problematika asistované reprodukce je velmi rozsáhlá a bližší informace získáte při konzultaci s lékařem ve vybraném centru.