Vysvědčení se kvapem blíží a mnoho rodičů přemýšlí nad tím, co dát dětem za vysvědčení? Vždy je dobré je něčím motivovat a ocenit jejich celoroční nebo půlroční práci, ale zas by se to nemělo nijak extrémně přehánět, protože všeho moc škodí. Jak tedy postupovat při výběru dárků za vysvědčení? Co dětem dát a jak dárek zdůvodnit? Babičky a dědečkové většinou podstrčí dětem nějakou tu korunu, na přilepšenou. Vzpomenete si, co jste dostávali za vysvědčení vy?

Učíš se pro sebe

Ano, je to obehraná písnička, děti se učí jen pro sebe, měla by to být největší cena, že jednou budou mít vzdělání, dobré známky mohou být prospěšné pro další studium, ale ruku na srdce, tohle děti nechtějí slyšet. Chtějí dostat nějakou drobnost, kterou by se mohli chvíli těšit. Nejste zastánci velkých darů? To je v pořádku, k motivaci stačí jen obyčejná drobnost.

Knihy nebo společenské hry

Máte doma dítě, které velmi rádo čte? Pak mu můžete pořídit knihu, kterou má vyhlídnutou nebo o které si myslíte, že jej bude bavit. Případně jděte do knihkupectví s dětmi a nechte je, aby si vybraly. Dobrým tipem může být také společenská hra, která k létu, rodině a dlouhým večerům patří. Jste milovníci takovýchto her a hrajete je rádi? Pak směle do toho, vyberte podle přání dítěte a hned si jí můžete zahrát!

Zvíře?

To je otázka, kterou si rodiče často pokládají. Dát dítěti za vysvědčení jako dárek něco živého? Psychologové mají za to, že to není úplně dobrá volba. Ovšem pokud máte pocit, že dítě je připraveno se postarat o zvířátko, není to jen další z vrtochů a rozmarů, pak do toho. Musíte být také vnitřně připraveni na to, že starost se přesune na vás, takže i vy musíte počítat s prací navíc. Nemusí to nutně být hned pes, ale například kočka, papoušek nebo křeček.