Jak to je? Zaměřte se primárně na sebe. Našim dětem kupujeme neustále mnoho věcí. Chceme vše nové a každá sebemenší potřeba se musí zhmotnit. Neopomeňme ani problematiku plen – jednorázové? Textilní? Bio pleny?

A co bazarové oblečení? Navlékli byste na své dítě použité oblečení? Nebo jej položili do použité postýlky či kočárku? Jako úzkostlivá prvorodička asi ne. Jako zkušená rodička klidně. Avšak ne z ekologického důvodu, nýbrž kvůli penězům…

Praní

Praní je prokletím každé ženy. řešíme jaký prášek – od konzistence až po vůni, s ohledem na měkkost i případné alergie. Vyhýbáme se chemii, která není vhodná pro dětskou pokožku a stále častěji se obracíme na prášky které jsou určené přímo pro děti. Klasický prášek obměňujeme za nejrůznější gely, které nezanechávají skvrny. Sušení na slunci na prádelní šňůře nebo na sušáku nahrazuje moderní sušička. Ovšem slunce má bělící účinky – proto se sušení na slunci v létě nevzdávejte.

Jelikož s dítětem roste spotřeba vody, zajímejte se rovněž o chytré prací programy, které spotřebu vody dokážou ušetřit.

Plenky

Tuto problematiku jsme naťukli již v úvodu. V moderní době se doporučují pleny z kokosu, bambusu či organické bavlny. Někdo také používá klasickou látkovou plenu, kterou „vytuní“ o tenkou vrstvu bambusu. Tento materiál kupujete jako jednorázovou bambusovou podložku, která se snadno rozloží. Některé verze jsou i pratelné a tak s delší životností. Bambus nedovolí, aby se miminku zadeček zapařil, proto spolu s kokosem vede.

Jednorázové pleny s inovacemi

Oblíbenkyně jednorázovek nemusí zoufat, trh uvítal nové, biologicky odbouratelné verze dětských plenek, které jsou vyrobené z rostlinných plastů, takzvaných bioplastů. Zajímavostí je, že tyto plenky lze hodit také na kompost!

Při výběru plenek si však všímejte, že obchodníci často označují jako „zelené“ i obyčejné pleny, které jsou vyrobené z ropných derivátů, což je chyba.

Kojící vložky

Také kojící vložky se nabízí jednorázové i opakovaně použitelné. Počítejte s tím, že tak jako spotřeba plen, i spotřeba kojících vložek je v úvodu mateřství značná. V pozdější době tyto kojící vložky matky využívají pouze v noci.

Existují dokonce elegantní verze kojících vložek, které jsou vyrobeny ze stoprocentní bavlny a mají krajkový vzor na vnější straně. Krajka však nemá působit líbivě ve společnosti – jedná se o praktický materiál, který lépe drží a neklouže pryč.

Péče o dítě

V první roce života dítěte nemusíte kupovat dětská mýdla, šampony a podobné produkty. Dítěti prospěje obyčejná čistá voda s následnou péčí v podobě olivového, kokosového či měsíčkového oleje.

Ekologický úklid domácnosti

Vytvořte si univerzální ekologický čistič domácnosti z vody, octa, jedlé sody, citronu, organického mýdla, kukuřičného škrobu, soli a kávy.

Zejména při informaci, že až pětasedmdesát procent nádorových onemocnění způsobují chemické látky z našich dezinfekčních prostředků, které doma máme, se pro ekologickou verzi jistě rozhodnete.