Přemýšlíte nad tím, co vašim dětem dávat do jejich lahviček k pití? Mléko už děti nepijí a tak musíte myslet i na to, co jim dáte k pití. Ideální volbou je čaj, který zažene žízeň a navíc umí vyřešit i menší problémy jako bolesti bříška nebo kašel. Ne všechny čaje jsou však pro děti vhodné.

Který čaj dát dětem

Čajů existuje spousta, když jdete do obchodu, najdete tam ovocný, černý, zelený, bylinkový. Miminka mohou pít čaj už od druhého měsíce, nicméně kojíte-li, pak není potřeba dalších tekutin. Miminkům se čaj zpravidla dává, jakmile začnete dávat příkrmy. Ze všeho nejdřív je dobré miminko naučit pít čistou vodu.

Čaj mu můžete podávat na „přilepšenou“ nebo jej také využívat jako medicínu. Ideální první čaj je fenyklový. Ten dětem chutná a pomáhá jim při nadýmání, kterým se miminka velmi často trápí. Jaké druhy čaje můžete dětem dávat bez výčitek svědomí?

Fenyklový čaj

Tento čaj, jak už jsme výše zmínili dětem chutná. Má mírně nasládlou chuť, takže jej děti budou mít rády. Navíc pomáhá při nadýmání.

Šípkový a ibiškový čaj

Ne všem dětem chutná, protože má nakyslou chuť. Šípkový čaj, je-li vařen z pravých sušených šípkových plodů, neobsahuje kofein ani jiné látky, které zatěžují játra a ledviny. Pro děti je velmi dobře stravitelný. Můžete přidat i med na zlepšení nakyslé chuti, ale pozor, nepřežeňte to!

Heřmánkový čaj

Heřmánek působí blahodárně na celé tělo dítěte, především na žaludek a střeva. Umí například zmírňovat záněty.

Anýzový čaj

Podobně jako fenyklový čaj pomáhá při nadýmání, ale napomáhá také ulevovat od bolesti bříška. Navíc umí také rozpouštět hlen při kašli. Nejčastěji jej najdete ve směsi.

Roiboos

Neobsahuje kofein, ale obsahuje spoustu minerálů, které děti potřebují. Je dobrý také proti křečím a dětem bude chutnat, protože má sladkou chuť.

Které čaje dětem nedávat?

Rozhodně se nedoporučuje dávat dětem mátový, černý nebo zelený čaj. Zelený a černý obsahují kofein, který dětem vůbec neprospívá.