Malé děti vyžadují spoustu péče. O drtivou většinu se zvládnou postarat rodiče, ale také prarodiče mají svůj podíl na výchově. Jsou tady povětšinou od toho, aby děti opečovávali, pomáhali s hlídáním, vařili ty nejzamilovanější pokrmy, podstrčili občas nějakou tu korunu a vyžehlili nějaký ten průšvih. Co však dělat, když v rodině babička či dědeček chybí?

Adoptuji babičku nebo dědečka

Adopce babičky či dědečka jsou povětšinou senioři, kteří mají dostatek volného času, mají sílu a chuť se starat o děti a být tak nápomocni jiným dospělým, kteří toho v životě musí zvládat spoustu. Dnes není žádnou výjimkou, že spousta maminek chvátají do práce, protože to rodinný rozpočet zkrátka vyžaduje.

Adoptivní babička nebo dědeček jsou tak skvělou a často neocenitelnou pomocí. Umí v rodině pomoci, zajistí spoustu věcí. Avšak nejsou levnou pracovní silou, takže po nich nemůžete chtít úklid, vaření, praní, žehlení a další domácí práce, které běžně v domácnosti vykonáváte.

S čím pomohou adoptivní babičky?

  • Vyzvednou a odvedou děti do školky či do školy
  • Zajistí přepravu na a ze zájmových kroužků
  • Doprovodí děti k lékaři, na kontrolu
  • V době nemoci děti hlídají a pečují o ně
  • Hlídají děti v době pracovních povinností rodičů, mohou s nimi psát úkoly, učit se
  • Hlídají děti o víkendech nebo večerech

Pomoc nejen pro rodiče

Mnohé adoptivní babičky, které fungují v rodinách, říkají, že to není jen pomoc pro zaneprázdněné rodiče, ale také pro ně. Často to jsou senioři, kteří nemají v blízkosti svou rodinu a chtějí být ještě užiteční. Mají pocit, že ještě nepatří do starého železa, mají nějakou povinnost, o někoho se mohou starat, něco jim přináší radost.

Boom adoptivních babiček a dědečků se pomalu, ale jistě v České republice rozrůstá. V zahraničí jde o zcela běžnou službu, která velmi dobře funguje a je jen otázkou, kdy tato služba bude oblíbená i u nás.