Dnešní boj s jídlem je opravdu složitý. Sladkosti a smažené fast foody jsou na každém rohu. Jak říci dítěti ne a jak jej před tímto pokušením uchránit?

Problematika tloušťky není samozřejmě pouze problémem dětí. Sami dospělí si neumí pomoci a čas, stresová doba tomu nenahrává. Abychom rychle odbyli oběd, obracíme se na fast foody, které jídlo řeší utopením ve fritéze. Školy se však snaží tomuto fenoménu unikat.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je neustále přehrávaná písnička. Chce to častěji jíst v pravidelných dávkách a samé zdravé věci. Když už sladkost, tak jen za odměnu, anebo po sportovní činnosti. Pokud nechcete, aby vaše děti jedly sladké a pily sladké limonády, nekupujte si tyto dobroty domů ani pro sebe. Nechcete přece, aby si z toho vaše dítě přeneslo špatné návyky do svého dospělého života…

Co vás přesvědčí? Zuby!

… protože zuby jsou v současné době nejdražší legrací v rámci léčby. Pokud nebudete kazit zuby vašemu dítěti, nebude potřebovat tak častou péči, případně zubní náhrady. Sami si dejte jedna a jedna dohromady a spočítejte si, kolik stojí zubní náhrada pro dospělého člověka. Pohybuje se okolo sedmi tisíc korun, a to začínáme na nejnižších částkách.

Pitný režim

Počátkem všeho je voda. Nuťte své dítě, aby pilo čistou vodu! Naučte jej pít čistou vodu. Začněte na ovocných čajích bez cukru, přejděte přes bylinné čaje bez cukru a postupně ubírejte i počet pytlíků čaje, který vaříte.  V jednom roce života by dítě mělo vypít  1 – 1,3 litrů vody denně, u dvouletého je to od 1,3 – 1,5 litrů, od tří do deseti let 1,8 litrů denně a třinácti až patnáctiletí by měli vypít již 2,45 litrů denně.

Fyzická aktivita a další doporučení

Koníčky nejen manuální, ale také dostatek sportu je dalším předcházením obezitě. V rámci stravy se má upřednostnit pestrá strava, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, libové maso, ryby a drůbež. Dítě nenechte hladovět, nezapomeňte na dostatek bílkovin, rostlinné tuky a na střídmost v konzumaci cukru.

Rovněž se vyhýbejte soli, brambůrkům, konzervám, uzeninám a nasaďte klidně i staršímu dítěti oblíbenou přesnídávku.