U každého páru je to jinak. Někdo chce mít druhé dítě maximálně v rozmezí dvou let od prvního, jiný pár na nic nečeká a další se cítí na druhé až dohledově do deseti let. Zato jedináčci se nenosí.

Biologické hodiny

Pokud plánujete oddálit dobu na druhé dítě, v prvé řadě si uvědomte, kolik vám je let. Čas neúprosně letí – pokud chcete odložit druhý porod za nějakých pět až deset let – víte s jistotou, že ještě půjde otěhotnět? Uvažujte nad těmito věcmi…

Sobectví a finance

Možná ošklivé slovo, ale řekněme si to na rovinu. Mnoho žen, ale i párů odsouvá i první, natož druhé těhotenství, a to z profesních zájmů. Na druhou stranu – právě kariéra je také hnacím motorem proto, mít dvě děti co nejdříve, aby se pak žena mohla věnovat výhradně jen práci.

Dále neopomeňme existenční problémy. V dnešní době je troufalost pořídit si i jedno dítě, natož dvě. To jsou vše faktory, které hrají roli v naší společnosti v otázce porodnosti. Chce-li stát po ženách, aby přiváděly na svět nové a nové daňové poplatníky, měla by se otázka výše platů řádně přehodnotit…

Naplánování

Víme, že v minulosti, kdy neexistovala antikoncepce, se děti rodily jako na běžícím páse. Mnohdy se do svazku již vstupovalo v jiném stavu a rodiny mívaly i sedm dětí. To se dnes málokomu povede díky spolehlivé antikoncepci. Na druhou stranu zejména sociálně slabší si antikoncepci nepořizují a zde se pak rodí mnoho dětí, které v závěru nejsou dostatečně existenčně zajištěné. Ač se však s antikoncepcí nebo bez dá plánovat časově potomstvo, lidské tělo stejně není stroj a svůj čas si vybere samo.

Spěch a stres a touha

Známe mnoho životních příběhů, kdy ženy chtěly tak moc dítě, že nevěděly, jakou babskou radu dříve užít. Jak souložit a co po souloži dělat. A pořád myslely na otěhotnění a na děti. Přesně toto je hřebík do rakve a takto se vám otěhotnět nepodaří. Berte rovněž v úvahu možné komplikace při brzkém otěhotnění po prvním porodu.

Komplikace

Studie propočítaly, že více než padesát procent žen, které podruhé otěhotní v roce, kdy již rodily, porodí své druhé dítě týden až dva před termínem. Naopak ženy, které si mezi dvěma porody dají pauzu alespoň rok a půl, porodí týden až dva před termínem jen ze čtyřiceti procent.

Na termín dalšího porodu má vliv rovněž případný císařský řez. Myslete raději na to, že vaše tělo potřebuje po porodu také regeneraci, rozhodně není zdravé rodit jako na běžícím páse. V potaz berte také případnou těhotenskou cukrovku. Pokud jste ji u prvního porodu měla a k tomu značně přibrala, hrozí vám riziko diabetu druhého typu pokud znovu otěhotníte. Abyste se tomu vyhnula, před druhý m těhotenstvím značně zhubněte, a to alespoň pět kilo.

Nakonec doporučená doba pro druhé těhotenství je osmnáct až třiadvacet měsíců po předchozím porodu.