Na tomto se shodnou všichni rodiče, bezpečí dětí je pro ně klíčové a nejdůležitější. Pečují o to, aby děti nemluvily s nikým cizím, na přechodu přes silnici se pořádně rozhlížely a podobně. Kdysi se nemuselo řešit, jak se chovat na internetu a sociálních sítí, ale dnešní internetová doba si žádá své. Stále menší a menší děti už mají svůj e-mail, účty na mnoha sociálních sítích, další komunikační kanály, kde mohou mluvit se světem a svět s nimi.
Sociální sítě a děti
Děti sociální sítě hojně využívají, spousta z nich jimi žije. Proto by se rodiče měli zamyslet nad tím, kde děti nejčastěji tráví svůj čas, na jakých stránkách a podobně. Zde totiž mohou bez problémů narazit nejen na kamarády a přátelé, ale také na spoustu zvláštních a dokonce i nebezpečných lidí. Internet sám o sobě dává spoustu výhod a plusů, můžete bez obav najít nejbližší autobus, vlak, blízké občerstvení, navigace je snadná a podobně. Objevují se zde také hrozby.
Zásady, které vštěpujte dětem
- Nikdy neposílat, nepřikládat a ani nevpisovat citlivé informace (adresa, datum narození, rodné číslo, zdravotní stav, telefonní číslo)
- Lidi, které neznají blokovat, nepřijímat žádosti o přátelství, neodepisovat a vůbec se s nimi nezapojovat do hovoru
- Nejsou-li si děti jisté, co daná služba nebo hra znamená, raději neotevírat a poprosit rodiče, zda je to bezpečné. Vir můžete stáhnout opravdu velmi rychle.
Zásady pro rodiče
- Dodržovat věkovou hranici, kterou jednotlivé sociální sítě mají, nepovolovat dětem profil na sociální síti, když ještě nedosáhli potřebného věku
- Poučit děti o nebezpečí sociálních sítí, předvést dokonce i některé příklady, které se opravdu staly
- Zavést si doma pravidla co se internetu a sociálních sítí týče (můžete prohlížet historii a mít přehled o pohybu dětí, dát si je do přátel a zjistit tak, co sdílení a co ne)
- Vysvětlit dětem, co je vhodné přidávat na profil a co ne, jaké fotky mohou přidávat a jaké naopak nechat jen pro vlastní potřeby