Jistě, angličtina je světový jazyk, ale stejně si myslím, že by se měla používat s rozmyslem. Zvlášť u malých dětí je to důležité.

Mladí a pokrokoví rodiče teď nad mým výrokem nejspíš nechápavě kroutí hlavou, ale věřte mi, že je to skutečně tak. Malé dítě, které ještě nemá pořádně upevněnou výslovnost si navykne na tu podivnou anglickou. Naučí se nepochopitelným způsobem strkat jazyk mezi zuby na sykavky… a je jasné, že dřív nebo později začne šišlat.

Dřív to bylo ve školkách tak, že angličtina byla doporučena jen tomu, kdo s výslovností neměl problémy. Samozřejmě bylo na rodičích, jak se nakonec rozhodnu, ale věděli, do čeho jdou.  Říkejte si, co chcete, mně to ale přijde jako rozumný nápad.

Dnes skoro v každém větším městě najdete anglickou školku, kam přijmou každého, komu finanční situace dovolí platit vysoké školné. Nic proti, rodičům se to hodí, berou do nich však i děti, které ještě správnou výslovnost nemají upevněnou. Návyky správné výslovnosti se tak hravě ztratí kdesi  v nedohlednu.

A co pak má dělat chudák dítě? Šišlá, ve škole se mu bude každý posmívat (tedy v případě, že většina dětí na tom nebude stejně, to by potom byl výsledek zcela opačný). Mluví ve frázích – upřímně lituji učitele, který mu později bude kontrolovat slohové práce. Texty všech dětí ve třídě budou natolik podobné, že bude stačit, aby si přečetl pouze jednu. A v nejhorším případě bude dítě psát s chybami. Špatně si předříká slovo, které chce napsat a co pak, když bude propadat z mateřského jazyka?