Děti a počítač. Posledních pár let je to otázka, kterou se zabývá spousta rodičů. Kdy dítě pustit k internetu? Jaká je vhodná doba na to ukázat dítěti, co všechno internet nabízí, nechat jej vytvořit si účet na sociální síti a komunikovat tak s lidmi na něm. Na internetu číhá řada nebezpečí, což si rodiče velmi dobře uvědomují.

Malé děti a internet

Ty úplně malé děti ve věku od tří let internet nepotřebují a často se o něj také ani nezajímají. Spíše chtějí sledovat pohádky na tabletu či hrát nějaké hry. Znám spoustu rodičů, kteří pro klid duše dají dítěti tablet a na dvě hodiny je od něj „pokoj“. Jenže nebylo by lepší si s dětmi hrát a trochu se jim věnovat? Takové děti nemají chuť jít ven, často si nechtějí ani kreslit nebo hrát. Když jim tablet vezmete, obvykle se nesetkáte s pozitivní reakcí.

Kdy dítěti povolit internet a vůbec počítač? Na tuto otázku neexistuje správná odpověď. Je to vždy individuální, podle toho, jak se dítě chová. Má vaše dítě rádo pohádky, ale je ochotno jít si hrát ven nebo si malovat a tablet odložit bokem? To jsou otázky, na které zná odpověď jen rodič, který s dítětem je denně. Každopádně, když dítěti dáte do ruky tablet nebo jej posadíte k internetu, pak je dobré kontrolovat, co přesně tam dělá.

Dětský zámek

Je-li dítě menší, pak můžete použít dětský zámek. S tím se na internet nedostane. Můžete také blokovat jisté stránky a dát mu přístup například jen k jedné hře, kterou rád hraje nebo k portálu, kde může sledovat své oblíbené pohádky. Dalším dobrým pomocníkem je stanovený čas. Domluvte se s dětmi, že na internet jim vyhradíte hodinu denně. Budou tak přesně vědět, kolik času mohou hrát. Toto pravidlo se naučí dodržovat a vy budete mít pod kontrolou, jak často tam tráví čas.