Hormonální antikoncepce: První část
V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak se chránit před početím. Každá z těchto antikoncepcí má své pro i proti. Pojďme se tedy seznámit s ochranou, kterou možná dodnes ani neznáte…
Druhy antikoncepce:
- Perorální hormonální antikoncepce
- Depotní injekční antikoncepce
- Depotní implantát
- Gestagenní perorální antikoncepce
- Hormonální náplasti
- Vaginální kroužky
- Hormonální nitroděložní tělísko
- Plodné a neplodné dny
- Přerušovaná soulož
- Nouzová antikoncepce
ad 1) Perorální hormonální antikoncepce
Tato koncepce je ženou užívána orálně, tedy ústy a její účinek figuruje v tom, že perorální hormonální antikoncepce brání ovulaci a početí. Existují dva druhy této ochrany, která je užívána ústně – a sice a) kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje hormony, estrogeny i gestageny a za b) existují také tablety, které však již obsahují pouze gestagen progestogen.
Pokud je samotná perorální hormonální antikoncepce užívána během gravidity, nezvyšuje riziko potratu ani nezpůsobuje vrozené vady u plodu. S touto antikoncepcí je však spojováno mírně zvýšené riziko žilní a arteriální trombózy, což je tvorba krevních sraženin v žilách nebo tepnách. Toto riziko je však nižší než riziko, které souvisí s otěhotněním. A právě proto se kombinovaná antikoncepce nedoporučuje ženám starším nad pětatřicet let, a dále také ženám, které v minulosti prodělaly trombózu, anebo mají diagnostikovanou poruchu srážení krve, a dále nezapomeňme na kuřačky…
Také je dobré vědět, že antikoncepce užívaná ústně snižuje riziko rakoviny vaječníku a rakoviny dělohy a nemá žáden vliv na riziko vzniku rakoviny prsu. Snižuje intenzitu menstruačního krvácení, zmírňuje bolestivé křeče při menstruaci, a proto pomáhá ženám přežít toto nepříjemné období v každém měsíci. Zejména ženy, které trpí nesnesitelnou menstruační bolestí, nakonec využívají antikoncepci ne primárně jako ochranu před početím dítěte, ale jako terapii při bolestech.