Těhotenství je podle mnohých žen krásné období. Ne všechny ženy však těhotenství prožívají dobře, mají nevolnosti, zdravotní problémy a celkově se necítí moc dobře. Každá žena si přeje, aby její těhotenství bylo bezproblémové a nevyskytovaly se žádné zdravotní problémy. Ovšem právě během tohoto období jsou ženy náchylné k nejrůznějším infekcím.

Nebezpečné infekce

Některé z těchto infekcí mohou být pro plod a miminko nebezpečné. Přenáší se skrz placentu a některé z nich mohou zavinit vznik vrozených vad, předčasný porod nebo mohou způsobovat potrat. Je tedy lepší, aby se ženy těmto infekcím vyhnuly a dbaly tak o své zdraví. Na jaké infekce je třeba si dát pozor?

Toxoplazmóza

Jde o poměrně známou infekci, kterou způsobuje parazit v těle. Je různě závažná, může mít mírný průběh, ale také velmi vážný. V těch nejhorších případech tato infekce může skončit velmi vážným neurologickým poškozením plodu, v opravdu nejhorších případech až smrtí dítěte. Příznaky toxoplazmózy jsou horečka, bolest hlavy, krku, svalů či zduřelé lymfatické uzliny. Je dobré se vyhýbat nedostatečně tepelně zpracovanému masu nebo čištění kočičí toalety.

Kapavka

Jedná se o infekci bakteriálního typu a přenáší se skrz pohlavní styk a to i análním či orálním sexu. Když je žena těhotná, pak tuto infekci může přenášet i na miminko. K rozvoji infekce dochází během dvou až deseti dní po pohlavním stylu. Pokud se kapavka neléčí rychle, může mít negativní vliv na plod a v nejhorších případech vést k potratu nebo předčasnému porodu. Projevuje se v závislosti na tom, jaká část těla je postižena. Může se objevovat vaginální výtok, pálení při močení, špinění, bolest při pohlavním styku.

Zarděnky

Jde o virové onemocnění, které mívá pro vyvíjecí se plod, opravdu fatální následky, protože hrozí potrat, vrozené vady nebo vývojové problémy. Projevují se nevolností, zduřenými lymfatickými uzlinami, nízkou horečkou, bolestí hlavy, rýmou, zarudlýma očima a podobně.