Ožehavé téma, které řeší téměř každé manželství. Jsou to zejména vztahy mezi tchýněmi a snachou nebo zeťákem. Jak moc velký vliv má tchýně na výchovu dětí? Na manželství páru?

Všichni známě americké filmy a nezatajované vztahy s tchýněmi, případně i s tchánem. Nakonec tyto vztahy mnohdy vrcholí koncem styku s rodinou, případně ač dcera nezvládá novou roli rodičovství, tak kvůli svého muže domů svou matku nevezme. Aby nevznikaly rozbroje.

Tchýně má totiž potřebu mluvit do záležitosti páru. A to se nikomu nelíbí. Jiné to není ani ve vztahu tchýně a snacha. Přece jenom syn tchýně bude vždy její miláček a vy – jako nová manželka, jste jí syna zkrátka ukradla. Ovšem ne každé manželství je takové…

Ožehavé je také téma společných dovolených s tchýní a tchánem, anebo poučování v rámci výchovy dětí. Všichni víme, že problém výchovy dítěte, je otázka, kde se střetávají odlišné názory a životní postoje již mezi samotnými rodiči, natož, aby se do toho ještě pletla tchýně. Ale zase – není to pravidlem, aby nás tchýně poučovala.

Říká se, že největší štěstí je hodný soused a tchýně

… je proto správné, aby se respektovaly určité body, jako je například pravidlo jedné střechy pro jednu rodinu. Vícegenerační žití není pro vztah páru to pravé ořechové. Než si tedy v kostele řeknete své „ANO“ – rozeberte tuto základní problematiku se svou budoucí drahou polovičkou – bývají totiž z toho snadno rozvody.

To však neznamená, že se přestěhujete na druhou stranu republiky, tchýně vám klidně může být v dosahu několika kilometrů – přetrhávat vztah není dobré, myslete na své děti – ty babičky – a nejlíp z každé strany rodiny, zkrátka potřebují. Rodina je to nejvíc!

Dalším nepsaným pravidlem jsou návštěvy. Rádi svou tchýni jistě uvidíte, avšak v žádném případě ne neohlášené a každý den. Tchýně by se vám rovněž neměla plést do chodu domácnosti, do jeho organizace, do způsobu vašeho žití – stanovte si své mantinely.

Moudřejší ustoupí

Výměna názorů však zde zůstat navždy. Oponovat se však staršímu člověku nevyplácí. Proto si mlčky vyslechněte  to, že tchýně když měly malé děti, tak je nevychovávaly tak jako vy dnes a podobné prupovídky. Jedním  uchem dovnitř… Rozhodně se však nehádejte – nemá to smysl.

Tchýni zaúkolujte

Jelikož se při návštěvě tchýně dá očekávat, že si bude váš dům a vaše činnosti prohlížet, proto ji raději dopředu zaměstnejte, aby neměla čas vymyslet si kritiku na vaši osobu či výchovu dítěte, anebo, aby vám nezačala kontrolovat prach na poličkách.

Babičky

Podstatným úkolem, ke kterému byla tchýně stvořena – je role babičky. Jestli si s tchýní nemáte co říct, šoupněte ji především k dětem a ať se stará a užívá si jejich společnost, zatímco si vy v klidu uděláte své nutné činnosti. Nakonec buďme rádi, že ty tchýně máme 🙂