Třeba vás jen zarazí množství vlasů na kartáči nebo jste si vzala černou halenku a nestačíte „obírat“ ramena. Možná se jen přistihnete, že si častokrát prohrábnete vlasy a bedlivým okem zkoumáte, kolik ztracených vlásků vám zůstalo mezi prsty. Úbytek vlasů není jen zdrojem vtípků na téma „Když muži ustupuje čelo“.

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy a prosperita kadeřnických salonů i kosmetických firem tomuto tvrzení přitakává. Co ale dělat, když vás vlasový porost začne opouštět? Vypadávání vlasů je problémem nejen pánů, stále více se stává také strašákem paní a dam.Nechme pro začátek mluvit čísla. Průměrná lidská hlava je porostlá více nez 100 000 vlasy. Pokud jde o barvu, jestli bude tato naše pomyslná hlava světlovlasá, bude mít v průměru nejvíc vlasů, zatímco pokud bychom se pídili po nejřidším porostu, zvolili bychom zrzavou. Vlasy rostou průměrným tempem do jednoho centimetru za měsíc a pravidelně také vypadávají, aby uvolnily cestu vlasům novým. Tempo růstu je přitom silně individuální.

Nyní k samotnému vypadávání. Dle odborníků není důvodu propadat panice, pokud váš denní úbytek čítá do stovky vlasů, průměr je v tomto případě 70 až 90. Například po umytí ale může tato ztráta jednorázově činit až 300 vlasů. Jestliže tedy máte pochybnosti, jak si v tomto směru stojíte, nezbývá vám než začít počítat.

Pokud jde o příčiny, spektrum je bohužel více než široké. Shrňme několik těch nejvýznamnějších:

 • Strava

I tady je vhodné zauvažovat nad složením jídelníčku. Obecně platí, že základem je pestrá, pravidelná strava s minimem soli a vyloučením kávy a alkoholu.
Je tedy jasné, že problém představují především drastické diety nebo jednostranně zaměřený jídelníček. Tělu se totiž nedostává živin, které potřebuje, a problém je na světě. Pokud jde o vitamíny a minerály, na jejichž nedostatek jsou vlasy obzvláště citlivé, jedná se především o vitaminy skupiny B, železo, zinek a fosfor.
Po zajímavost, stejný problém, tedy vypadávání vlasů, může mít naopak i předávkování vitamínem A. Stejné nežádoucí účinky má i nedostatek nebo naopak předávkování v případě selenu.
Pokud jde o železo, k určení toho, zda je ve vašem případě pověstný pes zakopán právě tady, se neobejdete bez krevních testů a konzultace s odborníkem.

 • Hormony

Také hormonální změny mohou být spouštěčem vypadávání vlasů. Jde zejména o období těhotenství, kojení a také menopauzy, ale příčina může být i v užívání hormonální antikoncepce, která vám a vašim vlasům „nesedí“. Pokud máte třeba jen stín podezření, určitě se svěřte svému gynekologovi.
Stejný postup, tedy konzultaci s lékařem, volte, i pokud užíváte jiné léky, o kterých si myslíte, že by mohly mít vypadávání vašich vlasů na svědomí. Zbystřete především tehdy, pokud užíváte cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, antiepileptika nebo cholestatika.

 •  Stres

Nemusíte žít právě v permanentním presu, bohužel se sem počítá i prodělané napětí třeba před operací nebo způsobené porodem či jinou nervydrásající událostí. Vypadávání se v tomto případě může projevit dokonce až za dva nebo tři měsíce po prodělaném otřesu.

 • Špatná péče

Libujete si v zaplétání copů a těší vás, jak úžasně se vám na sluníčku vlásky vyšisují? Pak vězte, že si zaděláváte na problém. Pokožka hlavy si pro správný růst žádá být prokrvená a pokud jí v tom bráníme napětím ve formě utažených účesů, čelenek a sponek, koledujeme si o plný kartáč vyčesaných vlasů. Stejné „odměny“ se můžeme dočkat i při nešetrném barvení nebo častém nošení helem, klobouků a neprodyšných čepic.
Podle kadeřnic vlasům a jejich růstu škodí každodenní mytí a především česání mokrých vlasů. Měly bychom tak ve jménu krásy rozčesávat pouze vlasy prosušené na vzduchu, tedy bez balení do ručníku. Vaším nepřítelem může být také fén, kulma nebo žehlička na vlasy.

Pomineme-li ještě další potencionální příčiny, mezi které může patřit například i neřešený problém se štítnou žlázou, dostaneme se k následující poučce: Pokud máš problémy s vlasy, koukni se zpět, jak jsi žil poslední rok. Dobrou zprávou je, že stres, těhotenství nebo například chyby ve výživě způsobují ztrátu vlasů pouze dočasnou, takže je možné růst obnovit, pokud jsou zachována zárodečná místa, ze kterých vlasy rostou. Naopak nevratné vypadávání vlasů způsobují mužské hormony, konkrétně testosteron a dihydrotestosteron.

Podívejme se tedy na to, jakým způsobem můžeme být nápomocny regeneraci našich vlasů.

V kuchyni i lékárně
Už jsme si řekli, že kvalita naší stravy se na vlasech přímo odráží. Podle ajurvédy jsou vlasy dokonce přímo přeměněné jídlo. Obecně můžeme říct, že základem je pestrá a také pravidelná strava. Nezapomínejme tedy na snídani. Kvalita vlasů úzce souvisí se zdravím ledvin, z toho důvodu je tedy více než vhodné dbát také na dostatečný pitný režim. Platí, že přirozenost je cestou k úspěchu, a tak bychom se měli vyvarovat chemických složek potravy a také konzumovat co nejvíc zeleniny a ovoce v syrovém stavu.

Pro kvalitu našeho porostu jsou veledůležité vitamíny a minerály. Ty jsou obsaženy v některých potravinách, ale můžeme je sehnat i v lékárně. Podívejme se na ty, které jsou klíčové právě pro vlasy.

 • Minerály – nejkvalitnějším zdrojem minerálů jsou mořské řasy, které můžeme zakoupit v obchodech se zdravou výživou.
 • Hořčík je důležitý pro využití vitamínů C a B v těle a je důležitý pro výživu vlasů. Obsahují ho například pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny, mandle, ryby, mléko a listová zelenina.
 •  Křemík udržuje a posiluje zdraví a krásu pokožky, vlasů i nehtů. Léčí choroby pokožky, nekvalitní vlasy i unavenou pleť. Je vhodný pro lámavé a třepivé vlasy. Zdroje: přeslička, kopřiva, podběl, ovesné vločky, pivo, černý chléb atd.
 • Mangan spolu s kobaltem zabraňuje šedivění vlasů a je nezbytný pro funkci živých buněk vlasů. Najdeme ho v celozrnných obilovinách (hlavně slupky zrn), vejcích, čočce, banánech, ořechách, pomerančích…
 • Měď působí na pigmentaci vlasů a pokožky. Nedostatek se projevuje mimo jiné padáním vlasů. Jezme proto játra, celozrnné obilí, čočku, kukuřici, kapustu, zelí nebo rybíz.
 • Síra je minerál krásy: posiluje syntézu kolagenu, tvorbu a regeneraci tkání, podmiňuje pružnost pokožky. Znakem jejího nedostatku jsou křehké a lomivé nehty a vlasy, nezdravá pleť. Místo sirek si ale dopřejme třeba ředkvičky, červenou cibuli, čočku, zelí, ořechy, sýry, vejce, nebo květák či rybíz.
 • Vápník je důležitý pro silné a pevné vlasy. Nevynechávejme tedy mléko, listovou zeleninu, květák, hrášek, ořechy nebo černý bez.
 • Zinek je nezbytný pro zdravou a krásnou pleť a stejně tak podmiňuje i kvalitu vlasů, chrání je před lámáním a třepením. Dýňová semínka, kvasnice, vejce, celozrnné obilí, játra, jablka, špenát a dary moře jsou jeho zdrojem.
 • Železo posiluje vlasy, chrání je před lámáním a třepením. Obsahují ho játra, vejce, obiloviny, luštěniny, petržel, hrášek, sója, mrkev, rybíz a také jahody.

Vitamíny

 • Vitamín A je základní vitamín krásy, který pomáhá udržovat kvalitní stav vlasů. Při jeho nedostatku pokožka hlavy ztvrdne a ztloustne a pod ní se ukládá tuk a pot. V důsledku toho jsou vlasy suché a na povrchu pokožky vznikají lupy. V přírodě se tento vitamín nachází jako provitamín karoten, jeho vstřebávání je závislé na současném podávání tuku (třeba oleje). Jeho zdroji jsou žlutá a oranžová zelenina (mrkev, rajče), zelenina s tmavými listy (špenát, kapusta), mléčné výrobky, olivy, banány…
 • Vitamíny skupiny B – při jejich nedostatku se může pokožka hlavy nadměrně mastit a vznikají mastné lupy. Deficit vitamínu B může být také příčinou plešatosti či předčasného šedivění. Mezi vitamíny této skupiny patří kyselina pantothenová, která podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich padání. Dále biotin (vitamín H), ten zabraňuje padání vlasů, a inozitol, jež podmiňuje kvalitu vlasů. Právě vitamíny této skupiny bývají hlavní složkou vitamínových doplňků na vlasy. Mezi potraviny s vyšším obsahem vitamínů skupiny B patří kvasnice, ořechy, vnitřnosti, mléčné produkty, vejce, maso, celozrnné výrobky, luštěniny, semena a zelenina.
 • Vitamín E – z kosmetického hlediska má vitamín E význam pro udržení mladistvého vzhledu pokožky a vlasů. Mezi jeho zdroje počítáme rostlinné oleje, pšeničné klíčky, vejce, ořechy, mléko, zelená zelenina nebo med.

V koupelně

 • Masáž – aby byly naše vlasy zdravé, potřebují ke svému růstu zdravou pokožku. Té prospívají masáže, které podporují její prokrvování. Zkusit můžeme třeba vlasovou masáž s terapeutickým olejem. Nejvíce se doporučuje avokádový olej, a to kvůli jeho obsahu vitaminu E.
  Smíchejte olej s mateřídouškovým nebo mátovým čajem, namočte do něj tampon a navlhčete vlasy u kořínků. Po této proceduře je zapotřebí lehce masírovat pokožku hlavy bříšky prstů bez použití nehtů, abyste zamezili škrábnutí nebo podráždění. Zpočátku masírujeme dvakrát týdně, později asi jednou za měsíc.
 • Česání – už jsme nakousli, že česat bychom v žádném případě neměly vlasy mokré. Je také důležité vybrat si vhodný kartáč, který nesmí mít samozřejmě ostré hroty. I česání je svým způsobem masáž, která vlasy nejen odděluje, ale i provzdušní.
 • Kosmetika – základem je samozřejmě kvalitní šampon, kterým ovšem spíše šetříme a dokonale ho z vlasů oplachujeme, a to spíše chladnější vodou. Je vhodné použít i speciální kondicionér nebo balzám, ideálně stejné značky. Tuto péči můžeme doplnit třeba i vlasovou maskou, na trhu jsou i regenerační ampulky nebo vlasové vody slibující pomoc.
 •  Barvení – obecně vlasům škodí a ideálně bychom jím měli pověřit odborníka znalého šetrných přípravků. Pokud se rozhodneme barvit se doma, měli bychom alespoň zapomenout na agresivní barvy a striktně dodržovat návod. Pozor také na hennu, která může vyvolat nebezpečnou alergickou reakci