Známe se, že? Jak všichni dobře víme, patří k nejcharakterističtějším vlastnostem českého človíčka nechávat vše až na poslední chvíli, ať už se jedná o dnes již neaktuální výměnu občanských a aktuální výměnu řidičských průkazů, o podávání daňových a jiných přiznání a prakticky i o cokoliv jiného. Jsme prostě už takoví a zřejmě nic s námi nehne.

Tím momentálně nejaktuálnějším, co klepe na dveře, jsou Vánoce, jeden z pravidelně se opakujících rituálů, se kterým se dá rok co rok stoprocentně počítat a který nejednoho z našinců navzdory tomu vždy nachytá v nedbalkách. Neboli nepřipraveného a nezásobeného v dostatečném předstihu.

Český národ v nadcházejícím období rok co rok šílí, podléhá davové psychóze a běhá od čerta k ďáblu, jen aby snad ve dnech klidu a pohody nestrádal nedostatkem čehokoliv. Rozpomíná se na příbuzné, přátele a známé, po nichž nejednou po celý rok ani nevzdechnul, jež je však nezbytně nutno něčím obdařit, zásobuje se pokrmy v kvantech nepřiměřených běžné spotřebě. A div si nepřivodí infarkt ve snaze ničím nepokazit tradiční svátky míru a pohody.

Pro usnadnění těchto těžkých chvil předvánoční shon provázejících přijměte proto desatero následujících užitečných rad:

1. Ať již cestujete za nákupy nebo jen do míst, kde by teoreticky mohlo být cosi nepředpokládaného ke koupi, vozte s sebou raději co největší obnos peněz. Nikdy neuškodí, máte-li u sebe nějakou tu tisícovku nebo ještě lépe pětitisícovku navíc. Vždyť co kdyby …?

2. Cestou pak průběžně kontrolujte obsah své peněženky. Je lépe se třeba desetkrát během nudné cesty v přeplněné tramvaji ujistit, že máte dostatek hotovosti, nežli být neočekávaně zaskočeni jejím deficitem, vhodné je toto cestou konzultovat i s ostatními pasažéry ve vašem bezprostředním okolí.

3. Vozíte-li s sebou spolu s hotovostí nebo jako její alternativu kreditní kartu, poznamenejte si PIN a tento uschovávejte v její bezprostřední blízkosti. Není nic smutnějšího, než mít nadité konto a nemít v okamžiku možnosti výhodné koupě k tomuto přístup pouze z důvodu své sklerózy.

4. Peněženku noste vždy navrchu nákupní tašky či kabelky, abyste ji měli kdykoliv po ruce. Přehrabování se v nákupu za účelem nalezení portmonky kdesi u dna zavazadla člověka v očích okolostojících zesměšňuje.

5. A navíc ne vždy je žádaného zboží na pultech dostatek, proto je poloha peněženky vždy navrchu více než žádoucí. A nejednou je ve značné výhodě člověk, který ji tasí dříve, tudíž lze doporučit preventivně své zavazadlo ani nezavírat. Než člověk rozepne zip, suchý zip či jiný typ uzavírání, bývá už nejednou žádoucí zboží vyprodáno.

6. Zavazadlo by rovněž nemělo být příliš pevně připoutáno k tělu majitelovu. Známe to už z dávné minulosti – někam něco přivezou a v tu ránu se patřičným směrem žene početný dav koupěchtivých zákazníků. V takovém okamžiku je třeba tašku či jiné zavazadlo bránící v rychlém pohybu vpřed bleskově odložit třeba na chodník nebo ke stromu, kde si toto později opět vyzvednete, a jakékoliv pouto s ním je vám tu jen ku škodě.

7. Významným jevem blížící se vánoční svátky provázejícím bývají fronty a srocené davy zákazníků. Proto vám lze jen doporučit, abyste se drali především do míst, kde je koncentrace lidí největší. Tito tam určitě nejsou zbůhdarma, jistě se tam nabízí něco exkluzivního za laciný peníz nebo téměř zdarma. Proto je žádoucí vzít takový nával útokem a během prodírání se kupředu uložit svou hotovost do bočních kapes, kde je tato pohotově k dispozici, nebo do batohu, kterážto varianta nejméně ztěžuje pohyb vpřed. Mimo místa lidmi obležená byste však měli naopak zamířit i do opuštěných temných uliček a zákoutí, opomíjených koupěchtivým davem, neboť právě jejich odpuzující vzhled může být příčinou toho, že se vám tam dostane něčeho, co jinde stěží naleznete.

8. Během nákupů si odložte své tašky do nákupních vozíků. V případě tlačenice tak daleko snáze od tohoto odběhnete za účelem ukořistění lukrativního zboží. Kdo by se vláčel od a ku košíku třeba s pěti nákupními taškami, že?

9. A pokud už máte tašky plné, nezoufejte. Vysypte nakoupené na sedadla či na palubní desku svého na ulici zaparkovaného auta a pak můžete v nakupování pokračovat bez omezení. Především notebook, digitální kameru, mobilní telefon a jiné křehčí a dražší kousky však nenechávejte s potravinami na sedačkách, aby nedošly k neplánované úhoně, a uložte je raději na výše položenou palubní desku. A pokud možno nechte pootevřené alespoň jedno větrací okénko, aby vám uvnitř uložené potraviny zůstaly v chladu a tudíž nehrozilo jejich zkažení.

10. A hlavně neobtěžujte v tyto dny policii ani strážníky se svými starostmi. I oni snad mají právo se na důstojnou oslavu svátků vánočních náležitě připravit a ne se namísto těšení věnovat vašim malicherným trablům.

Jen dodržíte-li tyto zásady, budou naše Vánoce vskutku šťastné, veselé a bohaté.

S díky za vaši spolupráci

Vaši zloději.