S létem se rodiny prakticky stěhují k vodě. Teplé počasí k tomu zkrátka vybízí. Ovšem mnoho rodin nechce trávit svůj volný čas na přeplněném bazéně a ve chlórované vodě. Proto sází na přírodní koupaliště v podobě rybníků. Co se však skrývá zde?

Výběr vody

Pokud vybíráte místo, kde se nachází voda přímo pod nebesy, otestujte si nejprve terén co se týče možné hloubky, překážek a podobně. Počítejte také s tím, že právě dobře přístupná místa budou okamžitě zaplněná jinými milovníky přírodních vod. Jsou to zejména místa písčitého typu, anebo místa, kde je uměle vytvořená pláž v podobě betonu.

Děti vnímají

Děti vnímají své okolí. K tomu patří právě zmiňované možné překážky, které dítěti stěžují pohyb, anebo jej nutí padat. Mohou to být kameny ve vodě, bahno a podobně. Takový terén dítě brzy omrzí, o nebezpečí ani nemluvě. Rovněž případná hloubka není vhodnou alternativou rodinného pobytu u vody – vybírejte místa s pozvolným nástupem hloubky, kde je dítě schopno na dobrý pět metrů dálky, válet se ve vodě, anebo chodit, a to aniž by bylo potopeno. Jsou to perfektní místa pro první styk s vodou, pro první nauku v plavání.

Buďte bedliví

Samozřejmě zejména tam, kde se blíží hloubka, případně pokud jste u moře, kde na děti číhají vlny – bedlivě své ratolesti hlídejte. Zamezte dítěti vstup na místa, kde se propadá do „vzduchoprázdna“ voda, a kde je tak nuceno čelit přírodě a živlu v podobě vody.

Nejen voda, ale i okolí

Jak už bylo řečeno v rámci případného stěžení pohybu dítěte ve vodě – začíná to již na břehu. Protože jaký je břeh, takové bývá v devadesáti procentech také dno vody. Rovněž, pokud je okolí plné zarostlé houštiny a strašidelného terénu, dítě bude zbytečně vystrašeno tímto okolím a ve vodě se pro první učení plavání, zkrátka neuvolní. K tomu si připočtěte ovády, komáry, užovky, případně další zvířata, a můžete se na den volna u vody vykašlat. Pamatujte, že zcela odlehlá potemnělá místa s neudržovaným přírodním terénem, jsou rájem hmyzu, ale i rybářů nebo pejskařů, kteří zde své zvířecí miláčky nechávají plavat.

Další informace

Vnímejte rovněž stav vody – její kvalitu. jde vidět na dno? Není voda zanesená? Plná řas? Nebo snad dokonce odpadu? Pro všechny případy dítě alespoň vybavte vodní obuví. Vnímejte rovněž případné mrtvé ryby – je-li jich nespočet, na koupání zapomeňte. Tekoucí vody bývají vždy čistší než ty stojaté, zástup leklých ryb však v pořádku není – mohlo dojít k nějakému chemickému úniku přímo do vody, kam hodláte a priori vstoupit.

teplé dny přejí sinicím a nejrůznějším bakteriím, toxinům. Dle doby pobytu ve vodě se mohou vyskytovat první příznaky – vyrážka, zarudlé oči, rýma. Sinice přenášejí toxiny, které v těle mají za následek žaludeční potíže, střevní potíže, akutní otravu, průjmy, bolesti hlavy, jaterní problémy.

 

Test na sinice

Tento test můžete provést sami. Průhlednou PET láhev naplňte zcela vodou a nechte na dvacet minut stát v klidu na slunci. Pokud se na hladině vytvoří zelený prstenec, který je tvořen zelenými organismy – jde o sinice. Pokud bude voda zcela zakalená, anebo se objeví větší kal u dna – jde o řasy.