Děti, někdo touží jen po jednom dítěti, jiný zase chce mít dvě a více dětí. Platí, že čím víc dětí, tím víc dovedností potřebujete. Říkají vám kamarádky, že je jedno, jestli máte jedno nebo dvě děti? Tak to pěkně kecají! Máme pro vás tipy, jak se nezbláznit a mít vše pod kontrolou.

Plánujte

Jedno dítě je podle mnohých maminek, které mají víc dětí, naprostá brnkačka. Můžete si dovolit občas jednat „z voleje“, neplánovat. Máte-li dvě a více dětí, tenhle luxus si obvykle dovolit nemůžete. Musíte začít plánovat a to spoustu věcí. Například to, co bude k snídani, kam se pojede na dovolenou, kdy které dítko má jí k lékaři a podobně.

Naučte se přizpůsobovat

Máte vše pečlivě naplánováno a řídíte se itineráře? Pak vás narození dítěte vyvede z míry. Můžete mít naplánováno, že dnes ráno stihnete jít do obchodu v devět, ale jakmile se vaše dítko vzbudí, trápí ho zoubky, pláče a než jej utišíte, je deset… a kde je vaše cesta do obchodu? Nebo vás vaši nejmenší s psími očky přemlouvají, že chtějí k obědu špagety, ale jakmile je dostanou na talíř, najednou na ně nemají chuť. Naučte se přizpůsobovat jednotlivým situacím.

Buďte nad věcí

Jsou věci, které jednoduše neovlivníte. Flek na vašich kalhotách, vzorně uklizený byt, který děti během pěti minut zmasakrují k nepoznání, děti si zapomněly vyčistit zuby? Máchněte nad tím rukou, jsou to obvykle jen maličkosti, někdo říká povolené ztráty. Budete se muset smířit s tím, že s dětmi přichází fleky, nepořádek a sem tam nevyčištěné zuby.

Pevný řád

Domácnost se musí řídit určitými pravidly, bez toho to jednoduše nepůjde. Musíte si připravit svůj vlastní řád. Je důležité si rozdělit role, vy připravujete večeři a svačiny do školy, váš manžel se učí s dětmi do školy. Jeden koupe děti, zatímco druhý likviduje spoušť po večeři a skládá nádobí do myčky. Rituály jsou důležité, jedině tak v chaosu udržíte jakýsi pořádek.