Rozhodl jsem se procestovat svět. Jenže procestovat svět, to není jen tak. Protože to chce nejen peníze, jež jsou vždy až na prvním místě, ale i spoustu dalších věcí.

Pas, víza, pojištění, ujištění, rezervace, pozvání, vyplňování sáhodlouhých elaborátů, kupu pasových fotografií… a fůru požadovaných, doporučovaných nebo alespoň vhodných očkování. Protože choroby vládnou světu a číhají na lumpa stejně jako na spořádaného spoluobčana.

A tak jsem se vydal vstříc odborníkům. Vyzvídat na nich, co za očkování je do které země zapotřebí, nemělo vlastně pražádný smysl. Protože když chci procestovat celý svět, mohu narazit taky na všechny světové choroby. A tak jsem se nechal jednoduše očkovat hezky jiráskovsky proti všem.
V mých žilách postupně počaly proudit mimo krve i nejrozmanitější vakcíny a jiné zázračné lektvary, jež by mne měly tu více a tu méně spolehlivě ochránit před potenciálními neduhy.
Vzali jsme to, abychom snad na něco nezapomněli, hezky podle abecedy. Očkování proti břišnímu tyfu, černému kašli, dětské obrně, hemofilovým infekcím, herpetickým nákazám, horečce dengue, choleře, chřipce, japonské a klíšťové encefalitidě, lymské borelióze, meningokokovým nákazám, planým neštovicím, pneumokokovým nákazám, příušnicím, rotavirovým infekcím, spalničkám, tetanu, tuberkulóze, vzteklině, zarděnkám, záškrtu, žloutenkám i žluté zimnici, začal jsem se přikrmovat čímsi proti malárii a ač mi to doktoři vymlouvali, umluvil jsem nakonec jednoho z nich i k tomu, aby mne oočkoval proti rakovině děložního čípku.

Kolem padesátky různých vakcín jsem do sebe nechal napumpovat.

A pak už vzhůru, vstříc tajemným dálavám. Teď už s úsměvem na rtech poznám nové a neznámé kraje, lidi, zvyky,…

Skončil jsem na letišti. Do letadla mne nepustili. Protože se fotografie v cestovním dokladu musí shodovat s tváří cestujícího. A ta má se neshodovala.
Tvář na fotografii v pase nebyla opuchlá, neměla zelenou barvu, neměla modré kruhy pod očima, neměla na sobě několik druhů tu více a tu méně patrných vyrážek, pupínků a vředů.

Zatímco ta moje skutečná (a nejen ta) ano.